اسرار کف اقیانوس ها

اسراسر کف اقیانوس ها

اسراسر کف اقیانوس ها ، با وجود اینکه بیش تر دنیای ما زیر اقیانوس ها قرار دارد .

تا چند سال پیش اطلاعات انسان در مورد کف اقیانوس ها کمتر از آگاهی او از کره ماه بود ! اما اسرار کف اقیانوس ها چطور کشف شد ؟

اسرار کف اقیانوس ها

تصویری که انسان در مورد ناحیه وسیع زیر دریا در ذهن داشت ، بیش تر تصورات غلطی بر اساس اسطوره ها ، اطلاعات نادرست و به طور کلی عقاید بی اساس بود .

تا این اواخر خیلی ها معتقد بودند که کف اقیانوس کم و بیش مسطح است

اما  پس از جنگ جهانی اول ، اختراعی به نام عمق یاب صوتی مناطق کشف نشده اعماق اقیانوس را در معرض اکتشافات و نقشه برداری های منظم و سازمان بندی شده قرار داد .

اسرار کف اقیانوس ها ، عمق یاب

عمق یاب صوتی وسیله ای است که صدایی مانند صدای « بیپ » ایجاد می کند و آن را به داخل آب می فرستد و زمانی را که طول می کشد تا انعکاس آن به سطح آب بازگردد، اندازه میگیرد .

بنابر این ، دانشمندان می توانند با اندازه گرفتن مدت زمان دریافت انعکاس از کف اقیانوس ، به عمق آب پی ببرند .

کار قابل توجه و مهم عمق یاب صوتی ، ارائه تصویر روشنی از کف دریاها به انسان ها بود ، تصویری که با آنچه ماتا به حال می اندیشیده ایم بسیار تفاوت دارد .

اسراسر کف اقیانوس ها ، کشفیات عمق یاب

این وسیله کشف کرده است که در مناطق تاریک بسیار عمیق ، رشته کوه های عظیم و گودال های ژرف ، آتشفشان های بلند و صخره های به هم پیچیده وجود دارد .

ما اکنون میدانیم که کف اقیانوس به سه منطقه اصلی تقسیم شده است . منطقه اول پوسته قاره ای است : ناحیه مرزی کم عمقی در میان قاره ها و دریا ها که پر از زندگی است .

منطقه دوم سرازیری قاره ای است :

جایی که خشکی به انتها می رسد و کف دریا ناگهان شیبی حدود سه کیلومتر پیدا می کند و به سوی عمق واقعی فرو میرود .

سر انجام ، کف اعماق اقیانوس قرار دارد . پوسته های قاره ای ، بیش تر سواحل کره زمین را در بر می گیرند .

به آرامی از ساحل دور می شوند و شیب پیدا میکنند و تا عمق حدود ۱۵۰ متری پیش می روند . آنها زمانی خشکی بوده ، اما با بالا آمدن آب دریاها در هنگام ذوب شدن آخرین قطعات یخ ، در دریاها فرورفته اند .

کشف دندان های فیل در کیلومتر ها دور از ساحل ، نشان می دهد که این موجودات ۲۰۰۰۰ سال پیش در جایی که اکنون در دریاها قرار دارد میزیسته اند .

در خارجی ترین لبه پوسته های قاره ای ، کف اقیانوس ناگهان مانند ریل قطار شهربازی کودکان شیب تندی پیدا میکند و حدود سه تا پنج کیلومتری پیش میرود .

این شیب ها برجسته ترین طرح کل کره زمین است .

جایی که کوه ها به ساحل فشار می آورند و هیچ پوسته ای وجود ندارد مانند ساحل شیلی ، شیب عمودی حدود ۸ کیلومتر از سطح تا عمق آب ارتفاع پیدا می کند .

در دامنه شیب های قاره ای ، کف اعماق اقیانوس آغاز می شود .

این ناحیه بزرگترین ناحیه اقیانوس را تشکیل می دهد ، زیرا پنج هفتم کل سطح دریاها را تشکیل میدهد که نیمی از سطح کل کره زمین است .

در این ناحیه عظیم است که دانشمندان ، با استفاده از وسایل پیشرفته ای که برای تحقیقات اعماق اقیانوس ها طراحی شده است ، در چند ساله اخیر کشفیات شگفت انگیز بسیاری در مورد سطح کره زمین انجام داده اند .

اولین کشف وقتی صورت گرفت که اقیانوس شناسان دریافتند که بسیاری از قله ها ، کوه های مخروطی ، سلسله جبال ها و صخره هایی که از عمق اقیانوس ها پدیدار شدند ، طی قرن ها بدون تغییر باقی مانده اند .

اسرار کف اقیانوس ها ، کف اقیانوس آرام

در کف اقیانوس ارام صخره ای وجود دارد که ارتفاع آن ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ متر و طول آن نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر است .

این صخره چنان تیز و دندانه دار است که گویی همین دیروز از بستر دریاها بیرون آمده ، در صورتی که قدمتی یک میلیون ساله دارد .

علت اینکه این صخره چنین جوان به نظر می رسد . ( از لحاظ اصطلاح ژئولوژیکی ) این است که نیروهایی که در روی خشکی موجب فرساش کوه های می شوند ، در عمق اقیانوس وجود ندارند .

زیر آب نه بادی است ونه یخ بندانی و نه بارانی که عمل فرسایش را انجام دهد .

اسراسر کف اقیانوس ها ، جنبه های مثبت اقیانوس ها

دیگر جنبه های مثبت اقیانوس ها هم نیز اخیرا کشف شده است .

سواحل غوطه ور قابل ملاحضه ای وجود دارند که به نظر می رسد زمانی بخشی از توده های خشکی قاره ای بوده اند اما به گونه ای جدا شده اند .

مشهورترین نمونه آن ، ساحل « گالیسی » ( یک برآمدگی نوک پهن در۷۵۰ متری آبهای ساخل اسپانیا ) است .

وجود این برآمدگی در آن محل این اندیشه را تقویت کرد که دانشمندان سرانجام خشکی افسانه ای گمشده « آتلانتیس » را یافته اند .

طبق افسانه ها آتلانتیس که زمانی محل سکونت تمدنی ثروتمند بود ، پس از یک زمین لرزه مصیب تر بار ، در اقیانوس فرو رفت .

به هر حال نمونه هایی از خاک ساحل گالیسی ، مورد مطالعه قرار گرفته و هیچ نشانه ای از وجود جانواران هوازی در زمان های قبل در آن یافت نشده است .

چون امکان کشف قاره های گمشده هرگز وجود ندارد ، دانشمندان توجه خود را بر روی قاره های واقعی متمرکز ساخته اند تا بفهمند که چه تغییراتی کرده اند .

در سال ۱۹۵۹ در نمونه هایی که از کف اقیانوس  دور از ساحل آمریکای جنوبی گرفته شد ، لایه ای از خاکستر سفید آتشفشانی مشاهده گردید که حاوی مواد گرانیتی ( سنگ خارا ) بود .

از آنجاییکه مواد گرانیتی معمولا در پوسته زمین زیر دریا پیدا نمی شوند

دانشمندان حدس زدند که در دوران ماقبل تاریخ انفجاری عظیم در کوه های خشکی ( احتمالا کوه های آند ) روی داده و مواد مذاب حامل مواد گرانیتی در محوطه ای بیش از دهها هزار کیلومتر از خشکی و دریا پیش رفته است

. کشفیان اینچنینی ، دانشمندان زمین شناس و پژوهشگران علم جغرافیا را به کشفیات تازه تری در مورد سن زمین و شناسایی هر چه بیش تر رشته کوه های وسط اقیانوس هدایت میکند .

این کشفیات مقدمه ای جهت شناخت مواد ارزشمند درون زمین است و دانشمندان تاکنون به پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه دست یافته اند .

یکی از کارشناسان معروف زمین شناسی درباره اهمیت این پژوهش ها می گوید :

پژوهش هایی که هدف انها هر چه دقیق تر نمودن زمانی زمین شناسی است از اهمیت ویژه ای برخورداراند .

زمین شناسان نه تنها همچون پایه پژوهش درباره فرگشت پوسته زمین ، بلکه برای شناخت و ارزیابی منابع انرژی و کانی نیز به روش های دقیق سن نیاز دارند .

واقعیات و ارقام :

دو سوم خشکیها در شمال خط استوا قرار دارد . نام دیگر نیم کره جنوبی نیمکره اقیانوسی است ( پیام یونسکو ، شماره ویژه دریا ) .

امیدواریم مقاله اسراسر کف اقیانوس ها مورد توجه و نظر شما بوده باشد

مجموعه ماسیا اولین تولید کننده زیورآلات صدفی در کشور بهترین ها را برای شما آرزومند است .

منابع : کتاب شگفتی های دریا – محمود کریمی

ماسیا

ماسیا اولین برند تولید کننده زیورآلات صدفی در ایران می باشد

ارسال دیدگاه

تمامی حقوق این سایت متعلق به ماسیا می باشد