بحران و چالش های زندگی

بحران و چالش های زندگی

بحران و چالش های زندگی، زندگی امروزه آنچان سخت و چالش برانگیز شده است که به نظرم در مدارس حتما باید بحران ها و چالش های زندگی و همچنین آموزش چگونگی مواجه شدن با آنها را به کودکان و حتی بزرگسالان یاد بدهند اما همیشه باید بدانید تنها کسی که به شما کمک می کند خودتان هستید نه مدرسه نه دانشگاه هیچ کمکی به چالش های زندگی شما نخواهند کرد! امروز در این مقاله می خواهیم در مورد همین چالش های زندگی و چگونگی مواجه با آنها برای شما مقاله ای بنویسیم، با ماسیا همراه باشید.

تاب آوری و انعطاف پذیری همان چیزی است که به افراد این قدرت را می دهد تا شرایط موجود را بپذیرند، با آن سازگار شوند و حتی رو به جلو حرکت کنند. سوالات زیادی در این موضوع مطرح است از جمله: تاب آوری یا انعطاف پذیری چیست؟ و از کجا باید بفهمیم مقاومت کافی را داریم؟

تاب آوری یا انعطاف پذیری یعنی ظرفیت بازیابی از وقایع سخت زندگی

آمیت سود، مدیر اجرایی مرکز جهانی مقاومت و رفاه و استاد دانشگاه می گوید: توانایی شما برای مقاومت در برابر مشکلات و حتی بازگشت از رکود زندگی و توانایی رشد کردن را تاب آوری گویند.

انعطاف پذیری برای بحران و چالش زندگی

انعطاف پذیری یک ترامپولین نیست که یک لحظه پایین باشید و چند ثانبه بعد بالا بپرید! بلکه بیش تر شبیه بالا رفتن از یک کوه است که نیاز به زمان، قدرت و حتی کمک از طرف دیگران دارد که احتمالا در مسیر شکست هایی هم تجربه خواهید کرد. اما با این وجود سرانجام به اوج می رسید و از بالا می بینید که چقدر اوج گرفته اید.

بحران و چالش های زندگی را با ماسیا برند زیورآلات صدف بخوانید

چرا انعطاف پذیری مهم است؟ تاب آوری و انعطاف پذیری از این جهت در زندگی مهم است که قدرت لازم برای پردازش و غلبه بر سختی ها را به شما می دهد. افرادی که فاقد انعطاف پذیری هستند به راحتی غرق می شوند و امکان دارد به مکانیزم های غیر منطقی و ناسالم برسند. افراد انعطاف پذیر برای حل مشکلات خود و غلبه بر چالش ها، از نقاط قوت خود و سیستم های پشتیبانی استفاده می کنند.

افرادی که انعطاف پذیر نیستند اغلب بیش تر احساس خستگی، دوری از کارهای روزمره، انزوا، خود درمانی می کنند و تحقیقات نشان داده است که امکان خود کشی چنین افرادی به مراتب بالاتر است.

چگونه باید متوجه شد شخص انعطاف پذیرهست؟ دانشگاه ایالتیاوهایو با نظرسنجی های انجام شده به این نتیجه رسید که ۸۵ درصد آمریکایی ها سطح تاب آوری عاطفی و ذهنی بالایی دارند. اجازه بدهید نمونه انعطاف پذیری را برای شما مثال بزنم تا چند دقیقه ای با خودتان خلوت کنید و پاسخ این سوال ها را بدهید.

انواع انعطاف پذیری

نوعی انعطاف پذیری وجود دارد که در آن فرد می تواند، خوش بینی واقع گرایانه ای را داشته باشد که به آن تاب آوری عاطفی گویند.

تاب آوری عاطفی یعنی وقتی شخصی در مقابل چالشی سخت قرار می گیرد روحیه خود را نمی بازد، احساس خود را کنترل می کند و با احساس خوب یا بهتر است بگوییم حس مثبت و واقع گرایانه با آن مقابله می کند. آیا شما این توانایی را دارید که هنگام مشکلات عاطفی خوش بین و واقع گرا باشید؟

تاب آوری روان شناختی یا جسارت ذهنی به افراد این امکان را خواهد داد تا در بدترین شرایط انعطاف پذیری روانی داشته باشند تا بتوانند خوب فکر کنند و یا یک استراتژی مناسب با حفظ آرامش و تمرکز خود بدون عواقب بد طولانی مدت به جلو حرکت کنند. آیا شما این خصوصیات را دارید؟

درمان بحران و چالش های زندگی مقاله ای در فروشگاه ماسیا

تاب آوری جسمی، به توانایی بدن ما در سازگاری با چالش ها، حفظ استقامت، قدرت و بهبود سریع و کارآمد اشاره دارد. این توانایی فرد در عملکرد و بهبودی، در صورت مواجه با بیماری، تصادف یا سایر خواسته های جسمی است که انتخاب سبک زندگی سالم، ایجاد ارتباط، ایجاد وقت برای استراحت و بهبودی، تنفس عمیق، انجام فعالیت های روزانه لذت بخش و حتی ورزش در تاب آوری جسمی نقش مهمی ایفا می کند. آیا شما دارای این خصوصیات هستید؟

تاب آوری جامعه، به توانایی گروه های مردم در پاسخگویی و بهبودی از موقعیت های ناگوار، مانند بلایاهای طبیعی، اعمال خشونت، مشکلات اقتصادی و سایر چالش های جامعه خود اشاره کرد که به راحتی می توانید به عنوان یک عضو از یک جامعه آنرا در سطح شهر ها و در چهره افراد و همین طور خودتون مشاهده کنید.

معنای مقاومت

تئوری انعطاف پذیری چیست؟ همان طور که بارها اعلام کردم مردم در زندگی با انواع سختی ها روبرو هستند، بحران های شخصی مثل بیماری، از دست دادن یکی از عزیزان، سوء استفاده، زورگویی، از دست دادن شغل و ثبات مالی ، بلایاهای طبیعی، وجود تروریست ها و حتی کویید ۱۹و بی شمار دیگر چالش باید کنار بیاید و با تجربه های گذشته خود مثل کوه در برابر آن مقاومت کرده و یا مثل درخت بید که هیچ مقاومتی در برابر باد ندارد از آن عبور کند.

مقاومت به این معنا نیست که افراد استرس، تحریک عاطفی و رنج را تجربه نمی کنند. برخی افراد تاب آوری و انعطاف پذیری را سرسختی ذهنی می دانند اما کسی انعطاف پذیر خواهد شد که با درد و رنج عاطفی با امثال آنها کنار بیاید و روبرو شود.

بحران و چالش های زندگی مقاله در ماسیا برند زیورآلات صدف اصل

تاب آوری یک ویژگی ثابت نیست و طبق اعتقاد دکتر سودیکی از اعضای شورای سلامتی معتقد است تاب آوری و انعطاف پذیری را می توان با توجه به ۵ اصل تعریف کرد: حق شناسی، دلسوزی، پذیرفته شدن، معنی و بخشش تقسیم کرد.  سازگاری و پشتکار می تواند به افراد کمک کند تا با تغییر افکار و رفتار های خاص، از انعطاف پذیری خود استفاده کنند.  تحقیقات نشان می دهد دانش آموزانی که با توانایی های فکری و اجتماعی می توانند رشد کنند پاسخ استرس کمتری نسبت به ناملایمت ها دارند.

همه این ها را خواندید و برای شما شرح داده شد اما چه باید کردتا انعطاف پذیری بالاتری داشته باشیم؟ جواب این سوال در ۲۰ نکته طلایی نهفته است که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

چند نکته طلایی
 1. داشتن حمایت های اجتماعی، این مورد می تواند شامل خانواده، جامعه، دوستان، سازمان ها و حتی همکاران و غیره باشد.
 2. برنامه ریزی واقع گرایانه و توانایی ساختن و اجرای آنها به افراد کمک می کند تا با نقاط قوت خود بازی کنند و روی اهداف قابل دستیابی تمرکز کنند.
 3. ایجاد احساس مثبت از خود و اعتماد بنفس داشتن باعث از بین رفتن ایجاد و حس ناتوانایی در مقابله با چالش ها و بحران ها خواهد شد.
 4. افزایش مهارت های مقابله ای و حل مسئله به توانمندی فردی کمک می کند که راحت تر مشکلات و چالش های را با مهارت خود حل کند.
 5. افزایش مهارت های ارتباطی به افراد کمک می کند که در زمان درست از پشتیبانی  سایر افرادی که قبلا با آنها ارتباط برقرار کرده است استفاده کنند.
 6. تنظیم عاطفی، این کار برای ایرانی ها بسیار سخت است. اگر فردی عاطفی هستید باید میزان این عاطفه را در خود تنظیم کنید تا بتوانید در مواجه با این چالش های سخت احساسی تصمیم گیری نکنید و تمرکز خود را حقظ کنید.
 7. خودآگاهی ایجاد کنید، یعنی نقاط قوت و نقاط ضعف خود را شناسایی کنید. برای این کار بهتر است روی کاغذی یادداشت کنید.

تحقیقات نشان داده است انعطاف پذیری در زنان به مراتب بالاتر از مردان است. امیدواریم مقاله بحران و چالش های زندگی برای شما خواننده محترم مفید بوده است. در ادامه از شما دعوت می کنیم تا با مراجعه به #فروشگاه زیورآلات صدفی ماسیا از نمونه های کارهای زنانه و مردانه تولیدی این مجموعه دیدن کنید. بهترین ها را برای شما آرزومندیم.

به پیج ایستاگرام ماسیا بپیونید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
  ارسال
  با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد