جزیره لاوان

جزیره لاوان

جزیره لاوان ، لاوان نام یکی از جزایر استان هرمزگان در دریای پارس یا همان خلیج فارس می باشد . لاوان از توابع دهستان لاوان در بخش کیش شهرتسان بندرلنگه است و در مقابل آن منطقه گاوبندی ( پارسیان ) و شیبکوه قرار گرفته است .

جزیره لاوان

گاوبندی در روبرو جزیره لاوان :

نام گاوبندی نشان از سابقه تاریخی و اصالت فرهنگی و هویت منطقه دارد و وجه‌تسمیه آن به این نام، گاوچاه‌­های متعدد در منطقه بوده است. این شهرستان با بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت و  مساحت بیش از یک هزار و ۹۰۰ کیلومترمربع در غربی‌ترین نقطۀ استان هرمزگان قرار دارد. کلات سرخ، مقبره پرگوده، پیر زیارت و مناظر طبیعی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و دیدنی پارسیان بشمار میرود .

شیبکوه در روبرو لاوان :

 در دوران قدیم منطقه شیبکوه به چهار قسمت تقسیم شده بوده و زیر نفوذ چهار قبیله عرب، بوده‌است. این قبائل عربی در سده دهم یا نهم هجری قمری از شبه جزیره عربستان به منطقه «شیبکوه» هجرت کرده بودند. شیبکوه به معنی زیرتپه ها بوده و این نام به نواری ساحلی به طول ۲۸۰ کیلومتردر امتداد خلیج فارس اشاره دارد که از از شمال به طیف وسیعی از تپه های دامنه زاگرس می رسد. این منطقه از بنک تا لنگه کشیده شده و برخی نیز معتقدند مگام، شمالی ترین نقطه نوار شیبکوه است. عرض این نوار در کنگان به ۱۰ کیلومتر و در مقو به ۵۰ کیلومتر می رسد. این سواحل باریک، شامل بندرهای متعدد و چندین جزیره می باشند .

از نظر وسعت

از نظر وسعت بعد از کیش و قشم سومین جزیره بزرگ خلیج فارس می باشد که حدود ۷۴ کیلومتر مربع می باشد . طول این جزیره ۲۳/۵ و عرض آن حداکثر ۴/۸ کیلومتر می باشد .

از نظر اقتصادی

از قدیم بنام مروارید پنهان خلیج فارس نیز آنرا میشناختند چرا که قطب صید مروارید بوده است . البته امروزه به علت نفوذ شرکت های نفتی دیگر صید مروارید رونق چندانی ندارد و اهالی بومی اکثرا در شرکت های نفتی مشغول به کار می باشند .

چطوری بریم ؟

برای ورود به انجا می بایست از بندر مقام سفری را اغاز کرد که حدود ۲۰ کیلومتر یا نیم ساعت با قایق وقت گیر خواهد بود و از پوشش جانوری جزیره میتوان به قوچ و میش و آهو و دلفین و غیره اشاره داشت . با ماسیا برند تولید کننده زیورآلات و جواهرات صدفی همراه باشید . بهترین ها را برای شما آرزومندیم .

به پیج اینستاگرام ماسیا بپیوندید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد