سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی ، امروزه در بسیاری از انگشتر ها از سنگ و گوهر های مصنوعی استفاده می نمایند که اغلب نیز وارداتی می باشند لذا در این مقاله سعی داریم در مورد گوهر های مصنوعی اطلاعاتی در اختیار خوانندگان محترم قرار گیرد . تا با آگاهی کامل خرید نمایند .

عنوان گوهر مصنوعی برای گوهر هایی بکار می رود که از نظر ترکیب شیمیایی با گوهرهای طبیعی یکسان می باشند .

گوهرهای بدلی :

چنین گوهر هایی ممکن است از دزات شیشه ساخته شده باشند که اغلب پشت آنها را با نقره میپوشاندد تا درخشندگی آنها افزایش یابد .

از جنگ جهانی دوم به بعد ، پلاستیک های رنگین به علت اینکه ارزان تر و سبک تر هستند و به راحتی شکل می پذریند ، جایگزین شیشه شده اند . به طور مثال جواهرات روی لباس

در طول قرن ۱۹ ، مروارید های مصنوعی بدین گونه ساخته می شدند که دانه های شیشه را میدمیدند و داخل آنها یک ترکیبی از امونیاک و ماده سفیدی که از فلس های ماهی نظیر دایس ، روچ ، بلیک تهیه میشد میریختند .

یک نوع مروارید مصنوعی خیلی زیبا با طول عمر مفید در اوایل قرن ۲۰ تهیه شد ، این دانه مروارید از شیشه جامد که دارای سوراخی برای به نخ کشیدن بود ، ساخته شده بود . خود مروارید شامل فلس های فشرده شاه ماهی واقعی بود که برای سطح خارجی شیشه به کار برده می شد و با یک رنگ لاکی بی رنگ و شفاف پوشیده می شد .

موفق ترین تقلید از یک الماس ، تیتانیت استرونسیم است که با روش گداخته کردن ساخته شده است . ضریب شکست آن اغلب با یک الماس برابر و نفرق نوری آن بیش تر است . بنابر این درخشندگی خوبی داسته و تلالو بیشتری نسبت به الماس دارد . اگرچه به آسانی خراش برمی دارد . ماده سخت تری که به الماس تشبیه میشود روتیل یا اکسید تیتانیوم است .

ویژگی های سنگ و گوهرهای مصنوعی :

شرایطی که یک گوهر مصنوعی باید داشته باشد توسط کمسیون بازرگانی آمریکا معین شده است که به کمک آن بدل یک گوهر طبیعی بر اساس خواص شیمیایی ، فیزیکی و نوری شناخته شود .

سنگ مصنوعی

به وسیله یک میکروسکوپ ، گوهرهای مصنوعی تشخیص داده می شوند چرا که نسبت به گوهر های طبیعی خالص تر و بی نقص تر بوده و بی نظمی آن را ندارند .

الماس های مصنوعی اولین بار در سال ۱۹۵۵ در آمریکا توسط شرکت جنرال الکتریک شاخته شدند . در فرآیند آنها ترکیبات کربن دار تحت فشار ۵۶ تن در هر سانتی متر مربع ، در دمای ۲۷۶ درجه سانتی گراد یا ۵۰۰۰ درجه فارانهایت قرار می گیرند . این الماس ها نه دارای جلای مناسب بودند و نه رنگ زیبایی داشتند بنابر این الماس های بدست آمده فقط برای مصارف صنعتی کاربرد داشتند .

در اواخر سال ۱۹۶۰ یک روش برای رشد الماس ها با گرم کردن یک قطعه الماس تا یک دمای بالا و قرار دادن آن در معرض گاز متان گسترش یافت . این گاز به اتم های کربن تجزیه میشود که به بلور های الماس میچسبند . ساختمان بلور الماس رشد یافته مشابه یک الماس طبیعی است .

الماس های حدود یک قیراط ( ۲۰۰mg تا ۰٫۰۰۷oz ) توسط این روش ساخته شده اند ولی قیمت آنها هنوز به طور قابل ملاحضه ای بالاتر از الماس هایی است که به طور طبیعی بوجود آمده اند .

یاقوت های کبود

یاقوت های کبود در یک دستگاهی شبیه به یک چراغ قوه اکسی هیدروژن ساخته می شوند . شعله به داخل یک محافظ خاک نسوز در یک اتاق روپوش دار هدایت میشوند . گاز اکسیژن ، اکسید نرم شده لطیف و خالص آلومینیوم را شعله ور میسازد و این پودر تبدیل به ذرات کوچک مایع میگردد که در نتیجه سایه های رنگ پریده و یا سایه های قشنگ و دلپذیر استوانه ای در روی پایه تشکیل میشود .

اندازه یاقوت کبود حاصل با تغییر دادن جریان گاز ، درجه حرارت و مقدار پودر کنترل می شود .

بالزهایی که ۲۰۰ قیراط ( ۴۰mg یا ۱،۴۱oz ) وزن دارند میتوانند از طریق این روش و تکنیک ساخته شوند .

یاقوت ها و یاقوت های کبود واقعی تا ۵۰ قیراط از یک چنین بالزی بریده شده اند .

یاقوت ها با همین فرایند با اضافه کردن ۵ تا ۶ درصد اکسید کروم به اکسید آلومینیوم ساخته می شوند . به استثنا رنگ قرمز ! کلیه سنگ ها با افزودن اکسید های فلزی دیگر ساخته می شوند .

ستاره ها میتوانند با افزودن یک اکسید تیتانیم اضافی به پودر اکسید آلومینیوم و حرارت دادن تا دمای بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد که معادل بیش از ۱۸۳۲ درچه فارانهایت می شود به یاقوت ها و یا یاقوت های کبود مصنوعی اضافه شوند .

در جواهراتی که با این تکنیک ساخته شده اند ، ستاره های مصنوعی بیش تر از ستاره هایی که به طور طبیعی بوجود آمده اند مشاهده می شوند . این مقاله برگفته از کتاب سنگ ها و کانی های گرانبها نوشته آقای دکتر منصور قربانی می باشد که امیدواریم مفید بوده باشد .

اطلاعات بیش تر

ساخت بلور های سنگ قیمتی توسط انسان از دهه ۱۸۰۰ آغاز شد و اول در صنایع بکار رفت

ورود سنگ های عقیق مصنوعی ( نگین های انگشتری ) از کشور چین بلا و ضربه اقتصادی بزرگی به کشور وارد کرده است

بیش ترین تمرکز عقیق های مصنوعی که متاستفانه به عنوان اصل به فروش می رسد در فروشگاه های غیر معتبر در نزدیکی حرم ها می باشد که به زائرین میفروشند .

ماسیا برند تولید کننده زیورآلات و جواهرات صدفی بهترین ها را برای شما آرزومند است .

به پیج اینیستاگرام ماسیا بپیوندید ..

2 دیدگاه برای “سنگ مصنوعی

  1. سلام من دنبال سنگ های مصنوعی از قبیل مالاکیت مصنوعی آمریکایی و لاجورد مصنوعی آمریکایی و همچنین فیروزه مصنوعی آمریکایی جهت تراش بر روی نقره و طلا میباشم

    1. با سلام وقت شما بخیر ، به اطلاع می رسانیم شرکت ماسیا فقط از انواع سنگ های صدف اصل و با اصالت بر روی محصولات خود استفاده می کند.
      بهترین ها را برای شما آرزومندیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد