سیاره آبی

سیاره آبی

سیاره آبی ، سیاره ما اشتباهی نام گذاری شده است ! دانشمندان عقیده دارند که سیاره زمین به اشتباه نامگذاری شده است . اجداد ما تصور می کردند که دریا فقط رودخانه ای است که صخره ها و خاکی را در روی کره زمین احاطه کرده است ، از همین رو این سیاره را « کره زمین » نام نهادند .

سیاره آبی

اما اگر آنها میدانستند که زمین در واقع چه شکلی دارد آن را کره اقیانوس می نامیدند ، زیرا در حدود سه چهام سطح آن را آب تشکیل میدهد . بخاطر این دانشمندان اعتقاد دارند که سیاره ما به اشتباه نام گذاری شده است !

جایگاه خاص کره زمین یا سیاره آبی

در میان سیاره های خانواده خورشید ، کره زمین به خاطر اقیانوس هایش جایگاهی خاص دارد . وجود این اقیانوس ها به علت آن است که بزرگترین بخش کره زمین ، دمایی دارد که آب در آن بصورت بصورت مایع باقی می ماند : بین ۲۲ درجه فارنهایت ( که زیر آن ، تحت شرایط معمولی آب یخ می بندد ) و ۲۱۲ درجه فارنهایت ( که در بالای آن آب بصورت بخار درمی آید ) .

شگفتی آب

آب از ویژگی های شگفتی برخوردار برخودار است که موجب شده حتی مادی ترین دانشمندانی که تا چند دهه پیش خدا را منکر می شدند به این امر اعتراف کنند که خالقی بزرگ و شعوری آگاه عالمانه آب را بدین صورت خلق کرده است تا دنیا را مکانی برای زندگی بسازد . یکی از ویژگی های آب ، قابلیت بسیار غیر عادی آن برای ذخیره حرارت است . این ویژگی سبب شده اقیانوس ها به عنوان انبار ذخیره بزرگی عمل کنند که در هنگام تابستان زمین را خنک و در زمستان آن را گرم نگه می دارند .

خصوصیت مهم دیگر آب این است که می تواند بیش از هر مایع دیگر عناصر را در خود حل کند . اگر آب این قابلیت را نداشت هیچ موجودی نمی توانست ، حتی برای لحظه ای ، زنده بماند . موجودات زنده ، چه بزرگ و چه کوچک ، در واقع کارخانه های شیمیایی هستند که درآنها واکنش های زیادی انجام میپذیرد . بسیاری از این واکنش ها هنگامی صورت می گیرد که آب موجود باشد تا عناصر تحت واکنش را حل کند و مولکول های آنها را گردهم آورد . بعلاوه ، آب تشکیل دهنده قسمت اعظم ترکیبات شیمیایی است که در بافت زنده یافت می شود . هفتاد درصد بدن انسان ها را آب تشکیل می دهد . تمام اشکال حیات به آب نیاز دارند . بزرگی و وسعت اقیانوس ها یکی از عوامل اهمیت آنهاست . اقیانوس ها در مجموع حدود ۳۶۱ میلیون کیلومتر مربع را اشغال کرده اند .

بزرگترین اقیانوس

بزرگترین آنها اقیانوس آرام است که سطح آن با کل مجموع سه اقیانوس دیگر برابر است . پس از آن اقیانوس اطلس ، اقیانوس هند ، منجمد شمالی است . این اقیانوس به همراه خلیج های حاشیه شان و دریاهای کوچکتر ، همچون حلقه ای هستند که دور کره زمین را فراگرفته اند اینجاست که یاد عنوان مقاله خواهیم افتاد

دانشمندان؛ سیاره ما اشتباهی نام گذاری شده است !

حجم آب اقیانوس ها ، دانشمندان؛ سیاره آبی

اقیانوس ها در حدود ۵۳۱ میلیون کیلومتر مکعب آب دارند . حجم تمام خشکی های بالای سطح دریا فقط یک هجدهم آن است .

بزرگترین دره دریایی

بلندترین نقطه روی خشکی قله اورست با ارتفاع ۸۸۴۷ متر است که میتواند بدون اینکه اثری از آن برجای بماند در بزرگترین دره دریایی که گودال ماریانا در غرب اقیانوس آرام است و در حدود ۱۰۷۴۰ متر عمق دارد ، فرورود . در این آبها انواع مختلف مواد شیمیایی و معدنی به صورت محلول وجود دارد و اکسیژن ، دی اکسید کربن ، نیتروژن از جو در آب دریا حل شده اند . اکسیژه محلول همان چیزی است که موجودات دریایی برای تنفس از آن استفاده می کنند . دی اکسید کربن محلول در آب به وسیله گیاهان سبز موجود در دریا برای ساختن غذا ، مورد استفاده قرار می گیرند .مجموعه ماسیا اولین تولید کننده زیورآلات صدفی در ایران بهترین ها را برای شما عزیزان آرزومند است .

منبع : شگفتی های دریا – محمود حکیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد