عقیق چیست؟ مجله زیورالات صدف ماسیا

عقیق چیست؟

عقیق چیست؟

عقیق چیست؟ امروز می خواهیم مقاله ای مفید و کامل در مورد عقیق نگارش کنیم امیدواریم که مقاله عقیق چیست؟ برای شما مفید باشد. با ماسیا برند تولید کننده جواهرات و زیورآلات صدف همراه باشید.

اولین سوال یعنی عقیق چیست؟ عقیق یک گوهر رایج است، که اجزای اصلی آن کالسدونی و کوارتز است و از طیف گسترده ای از رنگ ها تشکیل می شود. منشا تشکیل عقیق آتشفشان است. در یونان قدیم رزمندگان یونانی از عقیق به عنوان جواهر به شکل مهره ها استفاده می کرده اند.

عقیق چیست؟ یک کقاله کامل در مورد سنگ عقیق در ایران از زیورآلات صدفی ماسیا
یک نمونه عقیق بصورت راف

عقیق نوعی کالسدونی است که نوعی کوارتز است. این سنگ به دلیل شفافیت، الگوهای رنگی یا اجزا خزه مانند از سایر فرم های کالسدونی متمایز می شود. عقیق طیف گسترده ای از رنگ های پر زرق و برق و چندگانه را نشان می دهد. این مواد عمدتا محصول اکسید آهن، منگنز، تیتانیوم،کروم و نیکل یا سایر عناصر هستند. تمامی عقیق ها به اندازه لازم و کافی سخت هستند لذا از این رو بسیار دوام خوبی برای جواهرات دارند.

جواهرسازان با توجه به رنگ عقیق و گونه های مختلف عقیق از این سنگ نیمه قیمتی در جواهرات خود استفاده می کنند. این کانی که نوعی کوارتز بلورین شفاف است از کیفیت و رنگ مطلوبی برخودار است و بهترین نوع نام گذاری آن کانی نیمه قیمتی است.

عقیق چیست؟ و چگونه شکل می گیرد؟

عقیق با رسوب سیلیس از آب های زیر زمینی در حفره های سنگ های آذرین تشکیل می شود. عقیق بصورت لایه های متحد المرکز تشکیل می شود. برخی از این حفره ها با کریستالها شکل می گیرند که به آن ژئود می گویند.

عقیق در انواع رنگ ها از جمله قرمز، خاکستری، سفید، سیاه، صورتی، قهوه ای و زرد موجود است. رنگ ها در این کانی به علت وجود ناخالصی ها ایجاد می شود و به صورت نوارهای متناوب در داخل عقیق مشاهده می شود.

لایه های متحدالمرکز یک نمونه عقیق زیورالات ماسیا مجله اینترنتی
لایه های متحدالمرکز یک نمونه عقیق

این ترکیبات از طریق آب های زیر زمینی به داخل حفره های نفوذ کرده و رنگ های مختلفی تولید می شود. قرن ها از عقیق به عنوان سنگ قیمتی استفاده می کردند و عقیق تقریبا یکی از سنگ های اولیه شناخته توسط بشر بعد از صدف های دریایی بوده است!

صدف های دریای زیر مجموعه سنگ های نیمه قیمتی با منشا آلی با قدمت ۱۳۰ هزار سال به عنوان قدیمی ترین جواهر بشر یاد می شوند و ما در ماسیا افتخار این را داریم که با سبک جدید انواع زیورآلات و جواهرات صدفی را تقدیم مشتریان عزیزمان کنیم.

امروزه عقیق ها با شکل های متفاوت از جمله گوی کاربرد بسیاری در ساخت گردنبند های سنگی، دستنبد های سنگی و گوشواره های سنگی دارند و حتی با عقیق مجسمه سازی نیز می کنند و به عنوان مزین کننده انگشتر های مردانه و زنانه بسیاری استفاده می شود.

مشخصات عقیق ها

به راستی عقیق چیست؟ عقیق یک کانی متخلخل است که به راحتی رنگ را قبول می کند. بیش تر عقیق ها قابلیت رنگ آمیزی دارند که البته جلوه ای زیبا به آن نمی بخشد اما به هر حال رنگ آنرا کاملا تقویت می کند.

با کمال تاسف این گونه عقیق ها بازار انگشتر داخلی ایران بخصوص در مشهد را اشباع کرده است. لذا توصیه می کنیم در صورت نیاز به استفاده از عقیق حتما با کارشناسان این امر مشورت کنید و علم را جایگزین حرف ها کنید.

عقیق رنگ شده و ساخت تسبیح در مشهد مجله زیورالات صدف ماسیا
نمونه ای از سنگ عقیق رنگ شده به شکلل تسبیح

سختی کانی عقیق طبق جدول سختی کانی ها که بنام جدول موس شناخته می شود ۷ است. فرمول شیمیایی SIO2  به معنی ترکیب سیلیسیم و اکسیژن است. ضریب شکست آن ۱٫۵۴ تا ۱٫۵۵ است رخ یا کلیواژ آن غیر قابل تشخیص است.

عقیق از نظر باور های ذهنی جایگاه مهمی در تاریخ بشر دارد. عقیق سنگ تعادل و هماهنگی است. بین منفی و مثبت تعادل ایجاد می کند و بین انرژی یین و یانگ در جهان معدنی شناخته می شود. عقیق انرژی ها ناخواسته را از شما دور می کند، در طول روز شما را پرانرژی نگه می دارد و اندک اندک شما را آرام می کند.

این به شما امکان می دهد که اعتماد به نفس خود را زیاد کنید تا تاثیرات معنوی بسیاری را در خود مشاهده کنید. عقیق آتشی شما را از رکود خارج می کند و با دیگران راحت تر ارتباط برقرار می کنید. مرسی از اینکه با مقاله عقیق چیست؟ همراه هستید حتما به ادامه این مقاله توجه کنید.

انرژی عقیق ها

آتش عقیق شما را به زندگی جدید و تجربه های جدید دعوت می کند، البته برای افرادی که خود جوش هستند کمی زیاده روی و ممکن است باعث دردسر شود!

اگر با دیگران به سختی ارتباط برقرار می کنید استفاده از عقیق را در برنامه های خود قرار دهید. رنگ عقیق آبی آرامش زیادی به شما می دهد. یادتان باشد رنگ درمانی عامل موثر انرژی در سنگ ها است.عقیق ها همان طور که قبلا ذکر شد در داخل گدازه های آتشفشانی یا سنگ های آذرین تشکیل می شوند. سنگ مذاب داغ به پوسته زمین نفوذ کرده و شروع به سرد شدن می کند.

ساخت مجسمه با عقیق زیورالات صدف ماسیا
نمونه ای از مجمسه ماهی از جنس عقیق

در داخل حباب ها و ترک های گذازه حفره هایی ایجاد می شود که با جریان گدازه با سرعت های مختلف مخلوط می شود و خنک می شود. وقتی گذاره به سنگ تبدیل می شود، گاز ها فرار می کنند و حباب های کوچک فضا را ترک می کنند.

درون این حباب ها مایعاتی مانند سیلیس وجود دارد که غنی از مولکول های محلول کوارتز هستند. در مرحله بعدی این مایعات بلور هایی را تشکیل می دهند که از تغییرات فشار و دما و سایر ناخالصی های معدنی ایجاد می شوند. آنها می توانند وارد حفره ها بشوند و رنگ ها و طرح های مختلف عقیق را شکل بدهند.

مقاله عقیق چیست؟ در فروشگاه اینترنتی زیورآلات صدف ماسیا

وقتی باران و باد می وزد مناطق سنگی تحت تاثیر فرسایش قرار می گیرند اما چون عقیق یک سنگ سخت است هیچ تغییری پیدا نمی کند و فقط با آب باران وارد رودخانه ها می شود و طی سالیان بسیار بر بستر رودخانه ها جریان دارند تا در محلی رسوب کند. لذا اگر به دنبال شکار سنگ عقیق هستید مناطق آبرفتی و رودخانه های خشک بهترین محل برای جمع آوری عقیق است.

عقاید و باور ها

عقیق در تمامی فرهنگ ها از جمله اسلام توسط انبیا توصیه و در تمدن باستانی بابل نیز از عقیق برای محافظت استفاده می کردند. این گوهر از دیرباز در شمشیر برای دسته و تزئینات شمشیر هم بکار میرفته است. برای دفع ترس، ناامنی و احساس حسادت هم موثر است. عقیق یکی از مصنوعات مکشوفه از مناطق نوسنگی در دوران باستان است.در طول تاریخ عقیق بخاطر سختی بالا به عنوان یک ابزار بکار میرفته است.

تاریخ عقیق با شهر ایدار-اوبراشتاین آلمان مرتبط است، که به عنوان مرکز حیاتی سنگ های قیمتی شناخته می شود. عقیق عموما در سنگ آهک ، دولومیت و مناطق رسوبی یافت می شود.

از نظر قیمت عقیق یک سنگ متوسط است که کار و هنر تراش کار روی قیمت آن تاثیر بسیاری دارد، عقیق هایی با سایز بزرگ و خوش رنگ عموما ارزش مادی بالاتری دارند و اگر به سفارش شما بریده شود قیمت آن افزون تر خواهد شد.

عقیق خزه ای نمونه ای از عقیق های ایران مجله فروشگاه ماسیا
نمونه از عقیق ایرانی که به عقیق خزه ای معروف است

وجود دندریت یا خزه در سنگ ارزش سنگ را افزایش می دهد بسیاری از عقیق های خراسان دارای طرح های خزه ای هستند که انگار درختان کاج و یک تابلو از طبیعت را داخل سنگ نقاشی کرده اند.

طبق اعلام رفرنس ها محل برداشت عقیق چندان تاثیر زیادی در قیمت عقیق نداشته و ملاک قیمت گذاری برای کانی عقیق چیز دیگری است.

انواع سنگ

عقیق های متفاوتی در دنیا وجود دارد. از جمله این عقیق ها میتوان به دو مورد زیر اشاره کرد:  

عقیق نواری: نوعی از عقیق با لایه های رنگی منظم و رنگ های روشن که طرفداران بسیاری دارد. این سنگ در سراسر جهان یافت می شود اما برزیل یکی از منابع مهم استخراج را دارد که زیبایی عقیق آن چشم نواز است.

عقیق های دندیریتی: این نوع عقیق حاوی مواد خزه ای اکسیدهای معدنی است. این سنگ ممکن است به هر رنگی مشاهده شود. به سنگ هایی که طرح خزه ای دارند PLEUM  گفته می شود. به سنگ عقیق با این طرح  plume agates گفته می شود به معنی عقیق خزه ای که به جرات کشور ایران زیباترین آنها را دارد.

شکل سنگ

بسیاری از عقیق ها نیز وجود دارند که منظره ای شبیه طبیعت را می توان در آنها مشاهده کرد این نوع عقیق قیمت بالاتری دارد

عقیق ها کلا نیمه شفاف هستند یعنی اجازه عبور نور را از خود می دهند و وقتی یک نور زیر آن روشن کنید از آن رو می توانید پرتوهای  نور را مشاهده کنید.

قیمت گذاری دقیق عقیق روی اندازه بلور آنها و ترکیب معدنی آنها انجام می شود. رنگ آمیزی عقیق که بصورت تخصصی انجام می شود از کشور اوبراشتاین آلمان توسعه یافت. وقتی ذخایر عقیق کاهش یافت سنگ های عقیق خاکستری از امریکای جنوبی وارد و رنگ آمیزی شد.

به عقیق خام راف می گویند مجله زیورالات صدف ماسیا
نمونه ای از عقیق بدون بهسازی برزیل

رنگ آمیزی باید برای مصرف کننده آشکار شود که در این مورد متاستفانه علمکرد سنگ فروشان بخاطر سودشان بدرستی انجام نمی شود. بسیاری از عقیق های بازار رنگی هستند که حتی بصورت راف رنگی ارائه می شوند. عموما عقیق های بزریل دارای رنگ دانه های شدید و پر رنگی هستند که بصورت طبیعی در سنگ ایجاد می شود.

کلام پایانی

تمیز کردن عقیق ها خیلی آسان است برای چند دقیقه نهایت ۴ تا ۵ دقیقه آنها را زیر عبور آب قرار دهید. بزرگترین ذخایر عقیق در جهان متعلق به اروگوئه و برزیل است. اما به طور کل پراکندگی آن در تمام نقاط جهان مشاهده و استخراج می شود. همان طور که قبلا ذکر شد . سپتامر ماه سنگ عقیق است. طبق اطلاعاتی که از ترجمه سایت های خارجی بدست آوردم سنگ عقیق را زیر بالشت خود بگذارید تا میگرن و سردرد شما را تکسین دهد.

ماسیا هیچ گونه تایید و اطمینانی برای خواص درمانی سنگ ها ندارد. لذا اگر تجربه دارید حتما در بخش انتهایی همین مقاله نظر خود را با ما در میان بگذارید. در ادامه توجه شما را به زیورآلات و انگشتر های نقره مردانه با نگین صدف اصل ماسیا جلب می کنم، لازم به توضیح است صدف ها با ۱۳۰ هزار سال قدمت قدیمی ترین جواهر بشر بوده اند و ماسیا این افتخار را داشته است تا با روش های مدرن استفاده از این سنت دیرینه و لوکس را زنده نگه دارد. امیدواریم که مقاله عقیق چیست؟ برای شما مفید بوده باشد. بهترین ها را برای شما آرزومندیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد