لواسان

لواسان

لواسان ، یکی از شهرستان های شمیرانات از توابه استان تهران می باشد که در گویش عامیانه به آن لواسون هم می گویند . واژه لواسان در فارسی پهلوی به معنی تیغ کوهی است که خورشید از آنجا طلوع می کند یا لبه کوهی که خورشید از آنجا طلوع می کند .

لواسان

ناصرخسرو قبادیانی بلخی در حدود ۱۰۰۰ سال پیش در سفرنامه خود لواسان را چنین توصیف کرده است ، میان ری و آمل کوه دماوند است مانند گنبدی که آنرا لواسان گویند . نام سابق این شهر فرحناز بوده است که بعد از اعتراض اهالی مجددا به نام لواسان تغییر داده شد و سد لتیان نیز که آب شرب تهران را تامین میکند نیز قبل از انقلاب به همین نام می بوده است .

طبق اطلاعات بدست آمده تاریخ این شهر با وسعت ۳۵۳۱۱/۱۹۴۴۵ و جمعیتی در حدود ۲۵ هزار نفر نهایت به ۵ هزار سال پیش بازمی گردد . که در سال ۱۳۸۵ به عنوان کاندید یکصد و یکمین شهر ایمن جهان از سوی سازمان بهداشت جهانی یا همان یونیسف معرفی گردید .

فاصله این شهر تا تهران تقریبا ۱۵ دقیقه و در ۷ کیلومتری کلان شهر تهران قرارگرفته است

لواسان ، ورجین :

شاید ورجین را بتوان اصلی ترین رکن منطقه لواسانات نامید . کوه ورجین با ارتفاع حدود ۳۰۰۰ متر که یک منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان محیط زیست استان تهران می باشد از ناحیه جنوبی و شرقی به لواسانات و از دیگر دامنه ها شمالی به بخش کلیگان ، امامه ، گرمابدر و از ناحیه غربی نیز با مناطق لشگرک ، فشم ، آهار و غیره همجوار است . این منطقه دارای ۴ پاسگاه نگهبانی ( محیط بانی ) می باشد به شرح گلندوئک ، زردبند ، گرمابدر ، راحت آباد

اگر خیلی حیوانات را دوست دارید میتوانید در فصول پاییز و زمستان در پاسگاه گلندوئک به ادرس : لواسان خیابان کند علیا بعد از آتش نشانی لواسان پاسگاه محیط بانی گلندوئک مراجعه کنید .

در این پاسگاه حیوانات وحشی بسیار به نواحی شهری نزدیک می شوند و بدون اینکه راهپیمایی خیلی طولانی داشته باشید و با اندکی پیاده روی در حدود ۲ دقیقه از ماشین خود میتوانید در محیطی که محیط بانان آماده کردند بیاستید و حیوانات وحشی که اغلب قوچ و میش ( گوسفند کوهی نر و ماده ) هستند را مشاهده کنید البته اگر دقت بیش تری کنید در آسمان شهر به پرندگان وحشی مانند عقاب طلایی ، دال یا کرکس سیاه همچنین کرکس معمولی را در آسمان خواهید دید و در همان نواحی روبرو پاسگاه میتوانید خرگوش وحشی ، کبک وحشی و حتی اگر دوربین دو چشمی خوبی نیز با خود ببرید می توانید در بعضی ساعات و در فواصل بسیار دور گرگ ها را نیز تماشا کنید .

مجوز یا نداشتن آن

اگر مجوز داشته باشید که گونه های بسیار زیادی از جمله گراز در همان شهر لواسانات ، گرگ ، قوچ و میش ، مار جعفری ، گرزه مار ، مارمولک های کوچک مثل اسکینگ ها ، لاسرتاهای چشم ماری و همچنین تشی ، خرگوش ، گرگ ، سگ های وحشی ، انواع پرندگان شکاری مثل عقاب ، سارگپه ، جغد های متنوع حتی سیاه گوش و پلنگ هم قابل مشاهده می باشند و آثاری از آنها در این منطقه ثبت شده است .

جهت مشاهده یکی از گونه های وحشی منطقه کلیک نمایید

اما در صورتیکه مجوز ندارید همان پاسگاه گلندوئک برای عکاسی با موبایل نیز بسیار عالی است و قطعا خاطراتی فراموش نشدنی برای شما ایجاد خواهد کرد .

به یاد داشته باشید هیچگاه ماشین خود را در محوطه پاسگاه نبرید و هنگام عکاسی زیاد به حیوانات نزدیک نشوید چون آنها همیشه حداقل فاصله را با شما حفظ خواهند کرد .

لواسان ، غار موزه وزیری :

دیدن غار موزه استاد وزیری که نمونه کارهای ایشان را در پارک جمشیدیه نیز دیده اید خالی از لطف نیست فقط کافیه همان جاده کند و کنار محیط بانی را بیش تر ادامه بدهید تا به غار موزه استاد وزیری برسید . این موزه خصوصی توسط آقای وزیری ساخته شده است و در آن از بسیاری از وسایل دور ریختنی مجسمه های بسیار درست کردند و داخل دل کوه را تراشیدند و تونلی با دهان یک شیر درست کردند و در کل یک محیط بسیار جذاب و زیبا ساخته اند که بهترین فصل برای رفتن به آن بهار می باشد اما پاییز نیز خالی از لطف نیست . البته ایشان به علت سکته قبلی چند سالی است که فوت نمودند اما موزه همچنان باز می باشد و قابل دیدن .

جهت مشاهده عکس اول از غار موزه وزیری کلیک کنید

جهت مشاهده عکس دوم از غار موزه وزیری کلیک کنید

لواسان ، امامه

روستای امامه یک روستای فوق العاده زیباست بخصوص پاییز آن بسیار دیدنی است . برای رسیدن به امامه مجددا جاده را امتداد دهید ( به یاد داشته باشید بهترین فصل برای امامه پاییز و بهار می باشد ) چون مسیری دشوار و پر پیچ خم دارد و به این علت نیز اسم امامه را به آن گذاشته اند .

در ماشین رنگ های متعدد و مناظر وسیع با کوه های بلند و رنگی خواهید دید . باغ و درختان رنگارنگ و از قسمتی به بعد وارد دشتی بر بلندای کوه خواهید شد که بسیار دیدنی است و محل خوبی برای استراحت و نوشیدن یک لیوان چای داغ می باشد .

اگر جاده را امتداد دهید وارد روستای امامه خواهید شد ، اگر اندکی کنجکاو باشید در طول مسیر و یا حتی ادامه مسیر میتوانید تابلویی ها را ببینید که شیر تازه ، کره محلی ، ماست محلی میفروشند میتوانید از آنها خرید کنید البته در خود شهر لواسان نیز ماست محلی لواسان به فروش میرسد که برای خرید میتوانید به سوپر مارکت های داخل شهر مراجعه کنید و ماست محلی لواسان که اغلب در دبه بفروش میرسد را خریداری نمائید .

مشاهده تصاویر

جهت مشاهده تصاویر امامه کلیک کنید

جهت مشاهده تصاویر امامه کلیک کنیک

لازم به توضیح است روستای امامه تاریخ بسیار دیرینه ای دارد که در این مقاله قطعا نمیتوان تاریخ کامل آنرا از سخن بر قلم آورد اما قلعه ای با نام مازیار تائید این تاریخ دیرینه می باشد که هم اکنون نیز در دل کوه های این منطقه جا دارد و اگر به کوه نوری علاقه دارید میتوانید حتما از آن بازدید کنید . در یک برنامه جدا برای دیدن از قعله مازیار برنامه ریزی کنید .

قدمت این قلعه بیش از هزار سال می باشد که به دست مرداویج و یا همان مازیار که یکی از حاکمان آن زمان بوده است در زمان حکومت زیاریان یا همان آل زیار که یک خاندان کوچک اسلامی بودند و در نواحی شمالی نظیر گرگان و طبرستان حکمرانی می کرده اند . این قلعه به علت راه بسیار دشوار آن پناهگاه مناسبی برای بسیاری از دوران ها بوده است .

اگر به جاده علاقه مند هستید می توانید همان جاده را بعد از گذشت از بافت روستا ادامه دهید تا به دیگر جاده ی امامه برسید و از نزدیک ترین نقطه به فشم سر در بیاورید البته مجددا یاداوری مینمائیم این جاده بسیار شیب دار و پر پیچ و خم است لذا اگر تسلط کافی در رانندگی ندارید امتحان نکنید اما جاده کاملا آسفالت می باشد و عبور و مرور بسیاری دارد .

از اینکه وب سایت ماسیا برند تولید کننده زیورآلات صدف و جواهرات صدف را انتخاب نمودید از شما بسیار سپاسگزاریم . امیدواری ممقاله مورد پسند بوده باشد . جهت مشاهده محصولات تولیدی ما لطفا به بخش فروشگاهی MASSIA مراجعه نمائید .

به پیج اینیستاگرام ماسیا بپیوندید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد