مرجان قرمز جواهرات و زیورالات دریایی ماسیا

مرجان قرمز گوهر گران

مرجان قرمز گوهرگران

مرجان قرمز گوهر گران اسمی مشترک از جنس مرجان های دریایی یا Corallium است. ویژگی اصلی مرجان قرمز رنگ نارنجی و قرمز آنها است. استفاده از Coral به عنوان زینت به دوران پیش از تاریخ باز می گردد. این اصالت در سایر گوهرهای بیولوژیکی مثل صدف ها به عنوان اولین متریال جواهرسازی در دنیا نیز صادق است. دریای مدیترانه تنها منبع تاریخی مهم برای Coral گرانبها است. به مرجان های مدیترانه Corallium rubrum گفته می شود.

سایر گونه های Corallium بومی غربی اقیانوس آرام به ویژه در ژاپن و تایوان هستند. Coral قرمز در بستر های صخره ای با رسوب کم رشد می کنند. Gorgonia nobilis به طور معمول در محیط های تاریک و اعماق غارهای آبی هم قابل مشاهده است.

مرجان قرمز گوهر گران بها

شواهد استفاده از Coral در مناطقی دور از مناق برداشت از زمان قدیم نشان از تجارت این گوهرگران بها و ارتباط غرب به شرق به واسطه Coral است.

در دهه ۱۵۰۰ حتی قدیمی تر خانواده سلطنتی بنین ار آفریقا با دریانوردان پرتغالی بر سر مرجان های قرمز تجارت می کردند. این تجارت ها نشان از اهمیت و ارزش مرجان های قرمز به عنوان یک کالای تجاری و حتی معامله آن با پول بود. خانواده سلطنتی بنین امروزه هم برای مراسم بومی و خاص خود از جلیقه های مرجانی استفاده می کنند.

گردنبند مرجان قرمز صلیب دار جواهرات قدیمی
یکی از گردنبند های باستانی با مرجان قرمز

تبت یک نمونه دیگر از مناطقی است که Coral در آنجا بسیار باارزش بوده و هنوزم است. این رابطه با مشرق زمین چیز جدیدی نیست و طبیعت شناس رومی پلینی بزرگ ( ۲۳ – ۷۹ بعد از میلاد ) در مورد تجارت Coral مدیترانه ای به آسیا مطالب زیادی نوشته است.

از بعد معنوی و فرهنگی در ادیان مختلف هم نام مرجان قرمز ذکر گردید. از جمله این موارد میتوان به ترجمه های انجیل و سوره الرحمن در قرآن کریم اشاره کرد.

آناتومی مرجان قرمز گوهر گران بها

از نظر آناتومی Coral ها دارای حدودا یک متر طول هستند و جنس آنها از کربنات کلسیم است. وجود رنگ قرمز بخاطر رنگدانه های کارتنوید است. از نظر بافت شناسی مرجان قرمز گوهر گران بها دارای دو لاله بیرونی اکتودرم و درونی بنام اندودرم است. بین این دو دیواره ماده ای ژلاتینی بنام Mesoglea جود دارد. خود این ماده ساختار بسیار پیچیده ای دارد و ترکیبی از آب و پروتئین های فیبری مثل کلاژن و پروتئوگلیکان سولفات هپاران است که یک پلی ساکارید خطی بشمار می رود که در بدنه جانداران وجود دارد.

مرجان های قرمز در اقیانوس ارام

بدنه Coral عموما مات است اما با ابزار های پرداخت بویژه برای جواهرسازی براق و پولیش می شوند. امروزه روش های زیادی جهت عرضه مرجان های مصنوعی قرمز رنگ یا بهینه سازی آنها وجود دارد. در این روش ها مرجان ها با استفاده از برخی تکنیک های تقویت رنگ می شوند و به بازار های دیگر کشورها صادر می شوند. یکی از این روش ها رنگ کردن خرده صدف و یا رنگ کردن استخوان ها بجای مرجان واقعی است. به یاد داشته باشید با مشاهده خطوط بسیار ریز در کناره های هر مرجان که به خطوط سنی نیز معروف می باشند می توان اصل بودن مرجان را تائید کرد.

Coral تقلبی در بازار تهران

طبق تحقیقات و بررسی های ماسیا اغلب Coral کیلویی و ریسه ای در بازار تهران به عنوان یک مرکز اصلی و تجاری یا مرجان های غیر قرمز با رنگ قرمز هستند و یا درجه کیفیت آنها پایین است که به علت عدم آگاهی وارد کننده وارد کشور می شوند. ساخت این گونه مرجان ها در منزل به آسانی امکان پذیر است که به زودی مقاله آموزش ساخت مرجان قرمز مصنوعی را برای شما منتشر خواهیم کرد.

طبق خرید های ما بصورت نمونه و تصادفی مرجان های قرمز ریسه ای بازار تنها ۲ درصد اصل هستند با کیفیت پایین و بقیه اغلب فیک هستند و یا مرجان های معمولی با رنگ قرمز هستند که به عنوان مرجان قرمز عرضه می شوند. خرید و فروش مرجان های قرمز به خاطر ممنوعیت برداشت و آسیب های جبران ناپذیر زیست محیطی در بسیاری از کشور ها ممنوع و جرم شناخته می شود.

مرجان های قرمز تقلبی

البته جدیدا Coral چراغی نیز در بازار عرضه می گردند. این سنگ های مصنوعی هنگام تماس با آب یا دست روشن می شوند که کاملا مصنوعی و باتری دار هستند .(جهت مشاهده فیلم این نوع نگین روی واژه ماسیا کلیک کنید ) خرید آنها مشابه خرید یک اسباب بازی است.

در فروشگاه اینترنتی زیورالات و جواهرات صدف ماسیا می توانید انواع مدل های زنانه و مردانه از جواهرات دریایی و بیولوژیکی را مشاهده بفرمایید. این اکسسوری ها برای اولین بار در ایران توسط مجموعه ماسیا همراه با خدمات پس از فروش تولید و عرضه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد