مروارید و ملت ها

مروارید و ملت ها

مروارید و ملت ها ، تصور می شود که کلمه مروارید ریشه لاتین دارد . از کلمه پرنا که یک نوع صدف است و یا سفالولا به معنای کروی مشتق  شده باشد . در داستان فولکور و اساطیری درباره نحوه پیدایش مروارید در دل دریاها سخن بسیار رفته است اما هیچ کس نمیداند به راستی چه کسی و در کدامین دوره از تمدن بشری برای اولین بار دانه ای مروارید از دورن آب ها و یا کنار دریاها یافت است . در ادامه به مروارید و گرایش ملت ها به آن خواهیم پرداخت .

باور هندی ها ، مروارید و گرایش ملت ها به آن

بر طبق روایت ، هندوها باور داشتند که مروارید از قطرات شبنم که شب هنگام از آسمان به دریا فرو می ریزد و در دل صدف ها جای میگیرد به وجود می آید و اگر این حادثه به هنگام تابش قرص کامل ماه صورت گیرد ، مروارید تشکیل شده دارای زیبایی خاصی خواهد بود ولی اگر در شبی ابری قطرات شبنم از آسمان فروریزد مرواریدی مات و با کیفیتی نامرغوب بدست خواهد آمد .

مروارید و گرایش ملت ها به آن

کریشنا

در افسانه های هندوها هم چنین آمده است . کریشنا خدای آنها اولین کسی بود که دانه ای مروارید در ژرفای دریا یافت و آن را به عنوان هدیه عروسی به دختر خود پاندا داد . امروز هم به پیروی از این سنت در هندوستان به نو عروس ها در مراسم ازدواج مروارید هدیه می دهند .

یونانی ها

یونانی ها تصور می کردند که در نتیجه برخورد جرقه های برق آسمان با آب دریاها دانه های مرواریدی بوجود می آیند . زنان یونانی از مروارید به عنوان گوشواره بهره می جستند و مردان نیز با سوراخ نمودن لاله گوش راست خود دانه ای مرواریدی در آن جای می دادند . به احتمال این رسم از ایران به یونان رفته است .

در داستانی با عنوان هدایا به خدایان نقل شده : آسمان ، قوس و قزح ، آتش ، شهاب های آسمانی و زمین ، یاقوت سرخ و دریا ، مروارید را به خدایان تقدیم کردند . قوس و قزح هاله ای را برای خدایان بوجود آورد ، شهاب چراغ راه آنها شد و یاقوت سرخ پیشانی ایشان را مزین ساخت ولی خدایان مروارید ها را بر روی قلب خود جای دادند .

مروارید در فرهنگ ملت ها مقاله ای در جواهرات صدفی ماسیا

از میان تمام این هدایا بدون تردید مروارید عزیزترین برای آنها بود . ارزشی که قوم یهود برای مروارید قائل بود در کتاب مقدس ، عهد عتیق به خوبی بازتاب یافته ،در عهد جدید در انجیل به روایت متی ، مسیح در موعظه با شکوه کوه زیتون درباره وصف ملکوت آسمان می فرماید :

بار ملکوت آسمان تاجری را ماند که جویای مرواریدهای خوب است و چون یک مروارید گرانبها یافت ، رفت و مایملک خود را فروخته آن را خرید ( باب ۱۳ انجیل متی آیات ۴۵ و ۴۶ تز عهد جدید ) .

تجارت مروارید و گرایش ملت ها به آن

در قرن نوزدهم و تا جنگ جهانی دوم فقط دو مرکز تجارت بین المللی مروارید یعنی لندن و مهم تر از آن پاریس وجود داشت که به عنوان مرکز معاملات جهانی مروارید شناخته شده بودند .

آمریکایی ها

خریداران آمریکایی همیشه در جست و جو زیباترین مروارید ها بودند که می بایستی شکلی بی عیب داشته و به رنگ صورتی مایل به سفید درخشان ، با کیفیتی نفیس باشد . آلمانی ها و هلندی ها مروارید های کوچک ولی مدور با رنگ های شفاف را ترجیح می دادند . مروارید های کوچک و مدور با رنگ های مرغوب مورد پسند سوئیسی ها بوده و علاقه به حد بالای کیفیت نیز در خرید های آنها محسوس بود .

اسکاندیناوی

اسکاندیناوی ها مروارید های کوچک یا متوسط ، مدور یا بیضی شکل با رنگ بسیار سفید ولی مات ( مروارید آب شیرین ) را ترجیح می دادند . اسپانیول ها فقط درشتی مروارید حتی در کیفیت متوسط و رنگ کرم مایل به صورتی مورد توجه شان بود . ایتالیایی ها هم از نظر رنگ ، سلیقه مشابهی با اسپانیول ها داشتند . ولی مروارید های کوچک و با کیفیت تر را ترجیح می دادند .

پرتقالی ها

پرتقالی ها مروارید های دانه ریز با کیفیت بالا و رنگ های غیر عادی حتی زرد روشن را طالب بودند .

کورنیتزر تاجر مروارید (  1873-1946) در توصیف مروارید های خریداری شده می نویسد که والدین او مروارید را که اغلب در هنگام خرید ، کثیف بودند در پارچه ای نخی آغشته به پودر صابون گذاشته مدتی در یک کتری کوچک مسی روی شعله چراغ می جوشاندند  پس از سرد کردن ، آنها را در الکل متیلیک م شستند تا کاملا براق شوند . در فرانسه تجار ، مروارید های نامرغوب را تحت نام مروارید های ماداگاسکار عرضه می کنند .
مجموعه ماسیا اولین برند تولید کننده کننده جواهرات و زیورآلات صدفی و دریایی ( قدیمی ترین جواهر بشر ) بهترین ها را برای شما آرزومند است .

به پیج اینیستاگرام ماسیا بپیوندید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد