نمک چگونه تشکیل می شود ؟

نمک چگونه تشکیل می شود ؟

نمک چگونه تشکیل می شود؟ همیشه سوال هایی در ذهن انسان ها شکل می گیرد که جوابشان بسیار ساده است اما نیاز به اندکی تفکر و تامل دارد. یکی از این سوالات چنین است: نمک چگونه تشکیل می شود؟

بی شک مصرف غیر استاندارد آن برای انسان ها چه بصورت تصفیه شده و چه بصورت غیر تصفیه دردسرهای عظیم داشته است. بطوریکه با یک کیسه نمک پنج هزارتومانی می توان یک انسان را راهی بیمارستان ها کرد!

شناخته ترین ماده شیمیایی اقیانوس کلرسدیم، یعنی نمک طعام معمولی است که طعم آب دریا را شور می سازد. آب دریا حدود سه و نیم درصد نمک دارد. هر متر مکعب از آب دریا حاوی حدود سی کیلو نمک است.

نمک چگونه در دریا تشکیل می شود ؟

حیرت آور است اگر بدانید که دریا در مجموع مقدار نمک کافی برای پوشاندن سطح تمام قاره ها با لایه ای نسبتا ضخیم را دارد!

به راستی نمک چگونه تشکیل می شود؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که قسمتی از این نمک، از درهم شکستن صخره ها در اثر یخبندان و ساییدگی بوجود می آید. این سایش تدریجی کوه ها، نمک و سایر مواد شیمیایی گیر کرده در میان صخره ها را آزاد می کند و به آنها این امکان را می دهد تا در آب باران حل شوند و به اقیانوس انتقال یابند.

قسمتی از آن هم از روی صخره های زیر آب خیس خورده و طی سالیان بسیار زیاد وارد آب اقیانوس می شود. مواد شیمیایی شسته شده از خاک فقط بخش اندکی از کل موادی دریا را تشکیل می دهند.

بزرگترین بارانداز مطلوب زمین، اقیانوس

اقیانوس بزرگترین بارانداز مطلوب زمین است. دیر یا زود همه چیز بدان ختم می شود. سنگ های خردشده از کوه های و سنگریزه هایی که در اثر جریانات هزاران رودخانه وارد دریاها می شوند سرانجام همه در کف اقیانوس ها آرام گرفته و قرار می گیرند.

غبار ها، خاکسترهای آتشفشانی و حتی ذرات ریز شهاب ها از فضا و نیز توده های سنگ متراکمی که خود دریا بوجود می آورد به این مخلوط اضافه می شود همچنین وقتی موجودات زنده دریایی زنده از بین می روند، باقی مانده آنها به ته دریا می رود. البته بخشی از آنها هرگز به کف دریا نمی رسد زیرا در سر راه خود به وسیله ی موجودات قسمت عمیق تر خورده می شوند و یا در آب دریا حل می گردند!

مقدار زیادی از این ذرات، به تدریج در مدت زمانی طولانی در کف اقیانوس جای می گیرند، این ذرات که پس از گذشت میلیارد ها سال هنوز باقی مانده اند هیچ بادی بر آنها نوزیده و هیچ موجی آنها را خرد نکرده است و به جرات می توان گفت نشانه های ارزشمندی در مورد سپیده دم حیات بر روی این سیاره است که در دیگر مقالات سایت مجموعه ماسیا می توانید اطلاعات بیش تری در این راستا کسب نمایید.

نمک دریایی و طب سنتی

در طب سنتی اعلام می شود که نمک دریا بهتر است اما باید این را اشاره کنیم که نمک دریا حاوی همین خورده ذراتی است که در مقالات بالا به آن اشاره کردیم. پس شما با خوردن نمک دریا یا نمک غیر تصفیه شده در واقع غیر از نمک دارید مقدار زیادی آهک را مصرف می کنید که ماده تشکیل دهنده پوسته صدفی جانداران دریایی است که پس از مرگ موجود توسط دیگر موجودات و عوامل دیگر شکسته و ریز ریز شده اند و بعد از ته نشین شدن در کنار نمک قرار گرفته اند!

نمک از نظر پزشکی

طبق گفته های دکتر زهرا عبداللهی این نوع نمک باعث گواتر، تولد کودک با ناهنجاری های بسیار، سرطان و غیره می شود البته در یک مقاله علمی دیگر هم اشاره کرده بود که مقایسه دو نمک دریایی و تصفیه شده نتایجی مشابه داشته که البته کیفیت نمک و مارک استاندارد و دیگر مسائل نیز در آن تاثیر بسیاری داشته است.

شرایط تشکیل نمک در دریاها و دریاچه ها
مزیت های نمک

نمک برای پاکسازی پوست همچنین درمان جوش خیلی موثر است و توصیه می کنیم امتحان کنید فقط کافیه یک ظرف بردارید و دو لایه نمک در کف آن بریزید، سپس بعد از اندکی خیس خوردن به مدت کمتر از دوازده دقیقه روی جوش های خود بگذارید و نتایج آن را در همین صفحه در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. البته ناگفته نماند که راه های سریع تری نیز برای از بین بردن جوش های وجود دارد که در دیگر مقالات سایت مجموعه ماسیا می توانید آن را مطالعه بفرمائید.

کلام آخر

در کلام آخر مقاله نمک دریا چگونه در دریاها تشکیل می شود ؟ به یاد داشته باشید مصرف زیاد هر چیزی مشکل ساز خواهد بود. مجموعه ماسیا تنها تولید کننده زیورآلات دریایی در کشور بهترین ها را برای شما عزیزان آرزومند است.

به پیج اینستاگرام ماسیا بپیونید

منبع : محمود کریمی – شگفتی های دریا / سعید نیایش – نمک خوراکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد