ورودی طبیعت مجله مقالات فروشگاه ماسیا

ورودی طبیعت

ورودی طبیعت

ورودی طبیعت عنوان مقاله ای است که از ابتدا یعنی برنامه ریزی برای ورود به طبیعت تنظیم گردیده است. به جرات می توان گفت برای رفتن به طبیعت دانش و تجربه هر دو کنار یکدیگر موثر هستند. به اصلاح اگر یک الف بیش تر بدانید امکان دارد بیش تر لذت ببرید! یا اگر اتفاقی برای شما بیافتد بتوانید بحران را بیش تر مدیریت کنید و یا حتی بیش تر زنده بمانید!

ورودی طبیعت مقاله از در فروشگاه زیورآلات صدف ماسیا
ورود به طبیعت – مقاله ای از فروشگاه زیورالات صدف ماسیا

انسان ها خیلی وقته از طبیعت فاصله گرفتند. شاید خیلی ها مثل سابق به جنگل، کوه، کویر و غیره نروند اما نمی توان کتمان کرد که ما در طبیعت زندگی نمیکنیم! هر لحظه ممکنه به خاطر عوامل زیادی مثل زلزله، سیل و غیره، خانه یا سرپناه خود را از دست بدهیم. تا به شکل زندگی های اولیه درطبیعت برگردیم.

نقطه ابتدایی، ورودی طبیعت

در این مواقع بر میگردیم به همان نقطه ابتدایی یعنی زندگی در طبیعت واقعی ، دیگر سوز و سرما را نمیتوان با اسپیلت و یا سایر لوازم برقی جبران کرد ، دیگر آب آشامیدنی در کار نخواهد بود .

اما تنها داشته شما خود شما خواهید بود، یعنی در واقع دانش شما ( امثال مقالات ورودی طبیعت ) میتواند جای اسپیلت را بگیرد! بله اگر بتوانید با دانش خود یک آتش خوب برپا کنید گرمای آتش شما را پناه خواهد داد. این آتش مثل یک شومینه است که هم میتوانید از گرمای آن استفاده کنید و هم ا پخت مواد روی آن لذت ببرید. تفرج در طبیعت به دو تکنیک و عنصر آتش و آب واسته است.

علت اینکه این دو را انتخاب کردیم این است که انسان بدون آب آشامیدنی نمی تواند درست تصمیم گیری کند، فکر کنید چند لحظه تشنگی در خانه چقدر سخت می گذرد! با وجود اینکه یخچال شما نهایت چند متر با شما فاصله دارد اما همین تشنگی در کویر خیلی دردناک تر خواهد بود.

پیش از ورود  

این اتفاقات تا زمانیکه در منزل هستید قابل رفع است اما زمانی که در طبیعت در شرایط سختی هستید امکان دارد جان خود را از دست بدهید. به طور مثال حوادث کویر مرنجاب را سرچ کنید، افرادی بودند که با وجود ماشین های بسیار گران قیمت و پر قدرت در کویر گرفتار شدند اما به خاطر عدم دانش جهت تهیه آب جان خود را از دست دادند پس به نظرم حتی اگر کویر هم نمی روید مقاله زیر را بخوانید چون درطبیعت یک الف بیش تر دانستن جان شما را نجات خواهد داد تحت هر شرایطی

در مقاله ورودی طبیعت به طور کل سفر را به دو قسمت تقسیم خواهیم کرد. یکی از این قسمت ها پیش از ورود به طبیعت یا شروع سفر است. به طور خیلی ساده مثلا جمع آوری وسایل سفر را میتوان در این دسته قرار داد. به طور کل این وسایل با توجه به مدت زمان سفر، محل سفر و میزان مسافت سفر و نوع اقلیم و شرایط آب و هوایی، دیگر افرادی که در سفر با شما هستند یا سن و سال این افراد، همه و همه در جمع آوری لوازم برای شروع یک سفر ایده آل و خوب تاثیر گذار هستند.

مسیر ها

یکی از این نکات به انتخاب مسیر و یادداشت آن بر می گردد.. همیشه مسیر رفت و برگشت و همچنین هدفی که دارید و مدت زمان رفت و برگشت خود را روی کاغذ بنویسید و در اختیار اعضا خانواده یا دیگر دوستان نزدیک خود قرار دهید.

چرا چنین می گویم؟ به این خاطر است که در صورت لزوم یا اگر به مشکلی برخورد کنید امدادگران با در اختیار داشتن ابزار مناسب و اطلاعاتی که از خانواده یا دوستان شما دریافت می کنند زودتر امدادرسانی می کنند و اگر قرار باشد ۳ روز بگردند تا شما را پیدا کنند ۱ روزه این کار را انجام خواهند داد.

پس حتما این توصیه من را جدی بگیرید و این اطلاعات دقیق در اختیار یک نفر سوم و یا چهارم قرار دهید.. به یاد داشته باشید غرور و لجبازی در طبیعت مثل یک قدم به مرگ نزدیک شدن است.

ورود به طبیعت را شبیه سازی کنیم

یک مثال خواهم زد و کمی شبیه سازی کنیم، مثلا قرار است با یکی از دوستان خود به قله توچال صعود کنید. اطلاعات مسیر و ساعت حرکت خود را به صورت دقیق و مشخص روی کاغذ بنویسید و در اختیار خانواده خود و دوست خود قرار دهید. چرا مسیر حرکت خود را نوشتید؟ چون چندین مسیر برای صعود به قله توچال وجود دارد مثلا مسیر دربند – شیرپلا و قله یا مسیر تلکه کابین به قله که از ولنجک شروع می شود و یا مسیر دامنه شمالی که از گلستانک شروع می شود.

به هر علتی اگر برای شما حادثه رخ دهد امدادگران با استفاده از اندک اطلاعات خانواده شروع به جستجو می کنند. صعود شما از دامنه شمالی بوده و امدادگران زمان روی مسیر های جنوبی که شامل دربند و مسیر تله کابین می شود، نمی گذارند.

در این صورت زودتر به نتیجه می رسند و جان شما هم زودتر نجات می دهند. حالا تصور کنید شما با حال بد از شدت سرما در دامنه شمالی می لرزید و امدادگران در دامنه جنوبی به سختی دارند جستجو می کنند! خنده دار نیست.

من این اتفاقات را به چشم زیاد دادم و مجددا توصیه می کنم حتما جدی بگیرید و حتی اگر به طبیعت هم رفتید اگر موبایل شما آنتن داد حتما در تایم های منظم برای نفر سوم و چهارم که قبلا نقش آنرا را برای شما توضیح دادیم لوکیشن از طریق پیام رسان ها ارسال کنید. یا حتی اگر مسیر خود را عوض می کنید آن هم به اطلاع شخص دیگر برسانید.

سرمایه گذاری برای ورود به طبیعت

شاید با خود فکر کنید که دیگر تمام است اما اصلا این طور نیست! یک نکته مهم برای ورود به طبیعت سرمایه گذاری است! این سرمایه گذاری اصلا مادی نیست! بله شما باید روی اعتماد به نفس خود سرمایه گذاری کنید بدین معنی که اعتماد به نفس خود را زیاد کنید. این کار طی چندین سال اتفاق می افتند اگر دوست دارید حرفه ای باشید پس باید حرفه ای عمل کنید! اصل بقا روی اعتماد بنفس و داشتن حداکثر تمرکز است. چون اگر بهترین لوازم را داشته باشید در صورت دست پاچگی کلا بدترین تصمیم را خواهید گرفت و دومینو وار تصمیم های اشتباه شما را به تاریکی مطلق که بهتر است اسم آنرا مرگ بگذاریم خواهد کشاند.

باز هم مثال خواهیم زد، تصور کنید شما به شدت از خون می ترسید و با دوست خود در حال کوهنوردی هستید اما دوستتان پایش سر می خورد و چانه یا ابرو او شکاف بر می دارد و خون صورت او را قرمز می کند یا حال او بد می شود از استرس یا ترس! چکار خواهید کرد؟

خاطره من

پوشش ضعف ها و تمرین برای افزایش اعتماد به نفس در طبیعت گردی بسیار موثر است. روزی با وجود سن کم برای کندن قارچ به ارتفاعات داراباد رفتیم و دوست من در شیب تندی سقوط و دچار خونریزی شد به شدت ترسیده بودم اما شخصی که همراه با ما بود خیلی ریلکس بود و بعد از ایمن کردن شرایط بالای سر او رفت و اقدامات اولیه را انجام داد و در نهایت او را به بیمارستان رساندیم.

بعد از آن من متوجه شدم که اعتماد به نفس چه معنی دارد و با روش های زیادی این اعتماد به نفس را افزایش دادم و پس از سالیان بسیار زیاد در حدود ۲۰ سال بعد روزی این اعتماد به نفس را تنها در کوهستان در حالیکه به شدت خونریزی داشتم از ناحیه چانه مدیریت کردم و خود را به مرکز درمانی رساندم و جالب بود پرستار از آرامش من تعجب کرده بود!

کار هنوز تمام نشده است قبل از اینکه به منطقه سفر کنید کمی نقشه های هوایی را مشاهده کنید نزدیک ترین رودخانه ها، نزدیک ترین روستاها و دیگر اطلاعات را از منطقه ای که می خواهید به آن سفر کنید جمع آوری کنید مثلا حداثر ارتفاع! مثلا نزدیک ترین رودخانه، نزدیک ترین آبادی و غیره .. با استفاده از گوگل مپ این کار به آسانی قابل اجرا است.

برنامه ریزی کنید، ورودی طبیعت

سوخت مسافر دانش اوست، قدم به قدم برای ورود به طبیعت باید بدانید اما متاستفانه در میان ایرانیان چندان قابل قبول نیست که سفر را برنامه ریزی کنند تا حداقل ها را تامین کنند. بخصوص برای سفر هایی که یک روزه بیش تر نیست.

ورودی طبیعت پیدا کردن روش های زندگی در طبیعت و شرایط سخت در طبیعت گردی با زیورآلات صدف ماسیا

مهمترین چیز یعنی غذا و مقداری آب را لازمه سفر می دانند اما خیلی از حادثه ها به خاطر همین مسائل پیش می آید.

فصل سفر یکی از همین ملزومات است. به طور مثال مناطق کویری برای تابستان مناسب نیستند و برعکس اغلب در فصل پاییز و اواخر زمستان و اوایل بهار لذت بخش است کوهستان نیز به همین شکل است فصول خاص خود را می طلبد لذا اگر سفر می کنید که لذت ببرید و چالش های سختی در پیش نداشته باشد سعی کنید به این موارد توجه کافی را کنید. تمامی این موارد در دسته پیش از ورود به طبیعت دسته بندی می گردد.

طبیعت شوخی ندارد، ورودی طبیعت

طبیعت به تنهایی خطرناک است و شوخی نداره، وقتی به یک تابلو عکس طبیعت نگاه می کنید تابلو به شما آرامش می دهد اما ورود به همان طبیعت چالش برانگیز است یعنی باید نسبت به توان خود واقع گرایانه بیاندیشید مثلا اگر ماشین مناسب ندارید نمی توانید به دل کویر بروید یا اگر زانوهای شما درد می کند نمی توانید با یک گروه کوهنوری کوه برید و با هر تصمیم اشتباه جان خود و همراهان را به خطر خواهید انداخت.

لیست کردن لوازم

 بعد از انتخاب محل درست و رعایت کلی نکات فوق ذکر وقتشه که لوازم مورد نیاز خود را لیست بگیرید من اگر جای شما باشم یک هفته زودتر شروع به این کار می کنم چون طی یک هفته هیچ وسایلی از لیست جا نخواهد ماند و زمان کافی برای فکر کردن و جمع آوری لوازم هم خواهید داشت.

بقا در طبیعت، ورودی طبیعت

مقالات بقا در طبیعت هیچگاه انتها ندارند چون قسمتی از آنها طی تجربه است و یا نشست با افراد با تجربه

مقداری مواد پر کالری و انرژی دار

آب

چراغ قوه و آینه کوچک

چاقو

قمقمه

فندک و کبریت

موارد مذکور حتما باید در لیست سفر باشد حالا شما می خواهید زیاد بردارید یا چیز های دیگری نیز بردارید، این دیگر تصمیم خودتان است اما با این وسایل می توانید معجزه کنید.

سفر و اقلیم

البته وسایل دیگری هم می شود به آن اضافه کرد که با توجه به مدت زمان سفر و همین طور اقلیم باید به آن اضافه کرد.

تکنیک های پایه برای بقا در طبیعت:

بزارید یک مثال بزنم تا اهمیت کار را بیش از پیش حس کنید به طور مثال راه را در جنگل گم کردید و قبل از سفر روی نقشه های هوایی مشاهده کردید که رودخانه آن منطقه شما را به یک روستا خواهد رساند. اندک دانشی که دارید شما را از تاریکی جنگل و صدای وحشتناک آن نجات میدهد. پس حتما از من داشته باشید که تجهیزات در طبیعت چندان مهم نیست اگر با دانش همراه نباشد.

آب و آتش زنه

آتش هم بخاطر گرما و نورش از دیرباز یک نعمت محسوب میشده است. نیاکان ما با آتش از ترس تاریکی رها شدند. انسان با وجود زندگی صنعتی هنوز دست به دامان آتش است بسیاری از غذاها را فقط شعله ی آتش میتواند بپزد، لذت گرمای یک شومینه هنوز نیز لذت بخش است. بدین دلیل نیاز انسان برای زنده ماندن وجود آب و آتش است. چرا میگیم آب؟ چون انسان بدون غذا سه هفته می تواند زندگی کند اما بدون آب حداکثر ۳ روز زندگی میکند! و افرادی که در کویر مرنجاب گم شدند همین مشکل را داشتند! پس یکی از موارد ورودی طبیعت آب می باشد.

در مواقع تشنگی

برای رفع تشنگی در مواقع اضطراری لباس خود را دربیاورید. در مرحله بعدی از قسمت نیم تنه روی سنگی که در بیش تر روز در سایه قرار داشته به مدت ۲۰ دقیقه دراز بکشید. با این عمل احساس تشنگی فروکش خواهد کرد.

یا می توانید از یک آدامس استفاده کنید تا ترشح آب دهان شما را تشدید کند بخصوص اگر طعم آن اکالیپتوس یا نعنا باشد! اگر آدامس نداشتید از یک تکه سنگ کوچک کمک بگیرید! سنگ ها ترشح بزاق دهان شما را زیاد می کنند.

بعضی وقت ها هم باید از تشنگی جلوگیری کرد مثلا از مواد نمکی که سبب تشنگی میشود مصرف نکنید، موارد زیادی را دیدم که وقتی داشتند میرفتند کویر با خود چیپس بردند! یک میوه به مراتب بهتر است از یک چیپس است چون نمک باعث تشنگی می شود.

تعقیب رد پا جانوران

تعقیب رد پای جانوران است ممکن است شما را به آب نزدیک کند، اکثر جانوران در هنگام غروب آفتاب به سمت آب می روند تا آب بخورند و در نهایت شما را به سمت آب هدایت می نمایند اگر در بیابان بودید و حوالی غروب شتر دیدید یعنی به آب هم نزدیک هستید و همین طور رد پای گراز نیز از نزدیکی شما به رودخانه یا آب گواهی می دهد که صد البته باید به اندازه کافی جستجو کنید. به یاد داشته باشید که حتما تصاویر ردپاهای ابتدایی جانوران در طبیعت را یاد بگیرید.

یک روش دیگر حفر گودالی است به اندازه حدود ۴۰ یا ۵۰ سانتی متر ( این روش در شنهای روان چندان کار ساز نیست ) ته گودال یک لیوان و یا یک کاسه ای قرار بدهید و سپس سطح گودال را با پلاستیک کاملا بپوشانید و دور تا دور گودال را با سنگ پوشش دهید.

روش تهیه آب

یک سنگ بسیار کوچک ریز در وسط پلاستیک قرار دهید حالا تقریبا نیمی از کار را انجام دادید و فقط باید صبر کنید تا خاک بر اثر تابش نور خورشید و گرما رطوبت خود را از دست می دهد و بخار آب حاصل با برخورد با پلاستیک مثل باران به شکل قطرات ریز درون لیوان می چکد. با این روش هر ۶ ساعت نصف لیوان آب تهیه خواهید داشت که البته زمان بر هست اما ارزششو داره

از گیاهان کویری هم میتوانید استفاده کنید. عموما گیاهان کویری ریشه و ساقه پر آبی دارند. البته قبلش حتما زیر گیاه را به دقت نگاه کنید که جای اسکان مار نباشد.

علایم آب

اگر نزدیک مناطقی هستید که دریاچه نمک هست اگر ۵۰ سانت زمین را بکنید به آب خواهید رسید که باید اول آنرا بجوشانید و بخار انرا را تحت کنترل خود دربیاورید و از بخار آن به آب قابل استفاده مصرف کنید در واقع همان روش تقطیر را باید دنبال کنید. گاهی حرکات کوچک نیز تاثیر زیادی در عدم تشنگی شما دارند اگر لازم شد میتوانید یک تکه سنگ ریز در حد یک قرص روی زبانتان بگذارید تا ترشح بزاق دهان شما را افزایش دهد.

نقاط سبز یا همان نقاطی که گیاهان سبز هم وجود دارد که دیگر نیالزی به توضیح ندارد چون قطعا به آب نزدیک هستید

رد حیوانات شما را به آب نزدیک خواهد کرد. علاوه بر پستانداران مواقع بی آبی گنجشك‌ ها بهترين نشانه‌ برای جستجو آب هستند. حداكثر فاصله اين پرندگان كوچك حشره‌ خوار تا منبع نوشيدن آب به يك كيلومتر نمي‌ رسد.

آیا خوش شانس هستید؟

نمی دونم خوش شانس هستید یا خیر؟ اما اگر خوش شانس باشید و بارش باران شروع شود  باید چاله هایی در زمین ایجاد کنید و ته آن را با پلاستیک پوشش دهید تا حداثر اب باران را جمع آوری کنید و در مناطق کوهستانی به طور کل جمع آوری آب کاره راحت تری هست بخاطر اینکه گیاهان بیش تری وجود دارد و احتمال بارش یا چشمه بیش تر است.

آتشزنه

اگر هم نوبتی باشد نوبت آتش است یعنی دومین عنصر بقا در طبیعت که تاریخ بشریت بدون آن به هیچگاه نمیتوانست پیشرفتی داشته باشد. پس به یاد داشته باشید ورودی طبیعت یکیش آتش است

برای روشن کردن آتش به یک آتشزنه نیاز داریم حالا آتشزنه چیست؟ آتش زنه ماده ای که سریع آتش بگیرد را آتش زنه گوییم مثل علف، چوب کاملا خشک، سرگین یا همان مدفوع حیوانات هست که بهترین ماده برای اتش درست کردن در روز های بارانی محسوب می شود. حرارتی که از آتش سرگین حیوانات بدست می آید بسیار زیاد است. بعد که آتش زنه آتش گرفت حالا نوبت انتقال آتش به چوب های خشکی است که قطر آنها کمی پهن است. اول از ساقه های نازک تا قطر ۱ سانتی متر استفاده کنید و کم کم اضافه کنید تا شعله ور گردد و سپس با شعله ور شدن آتش چوب های کلفت تر را اضافه نمایید تا آتش شما به مدت بیش تری روشن بماند.

نکات آخر

اگر چوب ها را یهویی در آتش بندازید امکان خفگی آتش وجود چون اکسیژن آتش پایین میآید و به اصطلاح خفه میشود پس همیشه یادتان باشد آتش خوب یعنی اکسژن خوب! دور اتش هم زیاد نبندید تا فضا برای عبور هوا باشد.

امیدواریم که مقاله ورودی طبیعت برای شما خواننده محترم مفید بوده باشد، باعث افتخار ما است اگر از وب بخش فروشگاهی ماسیا برند تولید کننده جواهرات صدفی و زیورآلات صدفی ( اولین جواهر بشر ) دیدن نمائید.

به پیج اینیستاگرام ماسیا بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد