پوشاک اروپا

پوشاک اروپا

 پوشاک اروپا ، از آغاز تا دهه سوم قرن نوزدهم حدود سالهای ۱۸۲۰ میلادی  تا تقریباً ربع آخر قرن مذکور حدود سالهای ۱۸۷۰ میلادی هیچ  سبک خاصی ارائه نشد و می توان گفت که آن سال ها در واقع سر تجدید دوران گذشته محسوب می گردد چرا که فقط به بررسی تجزیه و تحلیل سبک های قبلی بسنده شد . 

  در فاصله سال های مورد بحث  و با ارائه آثاری از نویسندگان بزرگی نظیر سر والتر اسکات ، ژرژ ساند ،  الکساندر دوما دنیای تخیلات برای خود جای خاصی باز کرد و ماجراجویی در تاریخ گذشتگان طرفداران فراوان یافت .  از سال ۱۸۲۰ تا سال ۱۸۷۰ میلادی لباس زنان و مردان نیز دستخوش تغییر و تحول شد شد که در ادامه مقاله آن خواهیم پرداخت . 

 نخست از طول قد دامن ها کاسته شد  فقط کمر در محل اصلی خود قرار گرفت تا فرم اندام خانم ها حالت زنانه تری به خود بگیرد  ضمن آن که باب شدن استفاده از سوتین و تزئین دامن به وسیله چند رج تور نوار و یا پیلی که در لب دامن صورت می گرفت نیز قسمتی از تغییراتی بود که بوقوع پیوست . 

خانم ها دامن ها را بر روی تعداد زیادی زیر دامنی ( گاهی تا ۸ زیر دامنی ) میپوشیدند و  برای سرازیر نمایاندن شانه ها از یقه های برگردان خیلی بزرگ  استفاده  میکردند . 

 مدل استین در ناحیه بازو  دارای چین فراوان و در ناحیه مچ  تنگ بود .  این نوع آستین ها را  آستین ژیگو می نامیدند .  ولی پس از سالهای ۱۸۳۰ میلادی گشادی آستین تاحدود آرنج پایین آمد و محل حلقه آستین از جای اصلی به روی بازوی تغییر مکان داد که البته این مدل آستین حالتی فوق‌العاده ناراحت داشت .  به‌گونه‌ای که حرکت دستها بخصوص به سمت بالا را غیر ممکن می نمود.

ترکیب دامن گشاد ، پوشاک اروپا

 در آن دوران ترکیب دامن‌ها گشاد کمر تنگ و بالاتنه های گشاد اغراق‌آمیز بگونه‌ای نظیر ساعت های شنی به نظر می آورد .  لباس های آقایان نیز نظیر البته خانم ها شاهد تغییرات فراوانی بود تا به فرم ثابت امروزی درآمد .  در ناحیه کمر شلوار مردان نواری متصل می گردید تا  توسط  آن شلوار ثابت و در جای خود روی اندام قرار گیرد . 

 کت ور دنکت ( کت دم دار )  به شیوه ( مردان دوزی )  و به گونه ای کاملا چسبان اندام دوخته می شد .  در آن سال ها شکل ظاهری مردان با پوشیدن شنل و یا مانتو با یقه برگردان به مدل شال ( که به شانه‌ها فرم گرد میداد )  و استفاده از کت تنگ و چسبان ( که کمر را باریک و باسن را عریض  نشان می داد )  رایج بود که با شکل ظاهری زنان بسیار شبیه بود . 

پوشاک اروپا

آقایان همراه با البسه ذکر شده کلاه های بسیار بلند بر سر می گذاشتند و فقط در موقع پوشیدن پوشاک درباری از کلاه بیضی شکل  استفاده میکردند .  موی سر آقایان در دو طرف جمع میشد  ولی طول موها چندان بلند نبود .  موی خانم ها نیز همانند مربوط های کوچک در وسط سر بلندتر و در طرفین دارای بوکله ای  فراوان بود . 

بالاپوش

بالاپوش های سده پیشین که تا امروز نیز برتر مردان دیده می‌شود به نامهای رگلان ، الستر ، این ورنس ، چسترفیلد  مشهور هستند .  پالتو یا همان پاله تو  بالاپوش چسبان بود که درزی در کمر داشت . 

پشت آن پیلی دار بود و بالای پیلی ها ۲ دکمه وجود داشت  که روی  درز  کمر قرار می گرفت .  این بالاپوش در اصل همان بالاپوش کلاسیک بود که در مهمانی ها می پوشیدند در بالا پوش ها از انواع پارچه های ابریشمی و پوست استفاده می کردند .

دستمال گردن های متداول که اغلب در جلو  به شکل پاپیون گره میخورد در رنگهای گوناگون و با طرح هایی چون خاج ،  راه راه و اریب  عرضه می گردد . 

استفاده از لباس خانه یاروبدشامبر  که نه تنها از ابریشم ساده برگ از انواع فلانل و مخمل  و ابریشم های نقش دار  تولید می گردید عمومیت یافت . 

برای کنار دریا پوششی از کتان به شکل ردا  در رنگ های درخشان و فلانل  با طرحهای نامشخص ،  راه راه یا ساده متداول گردید . بلیز ،   کت  راحت بدون آستری  بود از فلانل ،  به رنگ آبی که نواری سفید در حاشیه هایش داشت .  گاهی این نوار از پارچه‌ای راه راه  با رنگ روشن بود.

لباس خواب مردانه ،  پیراهنی بود جلو باز که با دکمه بسته می‌شد و یا بدون دکمه و از سر به تن می رفت .  این پوشش تا بالای زانو بود و از پارچه های کتان و ابریشم ساده یا راه راه دوخته می شد .  روی آن کتی می‌پوشیدند بلند تا زیر زانو  با یقه پهن  و چند دکمه در جلو و کمربند از جنس خودش ، همراه با این کت شلوار پوشیده نمیشد . 

چند مدل اروپایی

لباس راحت برای بیرون شهر و بازی گلف پیراهن کتان حصیرباف به رنگ قرمز تیره ، گردن پوش ابریشمی رنگارنگ ، شلوار فلانل با پیلی های کمر به رنگ بژ و کفش موکاسین  قهوه ای روشن 

پوشاک اروپا لباس روز 2021 فروشگاه ماسیا

بالاپوش ( رگلان ) از پارچه ای به رنگ قهوه ای روشن کت و شلوار از پارچه توبید ، سنجاق یقه از زیر کراوات گذشته کلاه از نمد نرم با کفش آکسفورد قهوه ای روشن یکی از تیپ های مردانه آن دوران بود . 

کت ضیافت تابستانی از پارچه الیاف مصنوعی سفید، با یک ردیف دکمه پیراهن از پیکه سفید ، یقه متصل به پیراهن ، پاپیون ابریشمی سیاه ، کمربند و شال از پارچه ابریشمی خام ، شلوار موهر سیاه با نوار ابریشمی روی درزهای کنار نیز یک مدل از تیپ های مردانه آن دوران بود .

پوشاک سوارکاری ، شامل کت توبید خاکستری ، شلوار کتانی ضخیمکج راهخاکستری ،جلیتقه فلانل چهارخونه سفید و مشکی، دکمه های چرمیدستمال گردن کتونی سفید، کلاه ( دربی ) سیاه و چکمه چرمی قهوه ای روشن آن دوران شمار می رفت مناسب یک موقعیت و یک برنامه کاری می بود . 

پوشاک با توجه به کشور ها

البته میتوان گفت پوشاک اروپا کشور با کشور در این نوع پوشش اندکی متفاوت بود و مقلا پوشش اصلی در قرون میانه در ایتالیا پوشاکی بود بنام بلیاد در واقع تونیکی بود آستین بلند که در نوع زنانه تا روی پا می آمد و در مدل مردانه تا بالای زانو را پوشش میداد همچنین در همین قرن میانه در کشور آلمان لباس پیراهن مردانه تا مچ پا و زنانه تا روی زمین بود .

در همین قرن کشور اسپانیا دارای لباس‌های ساده بودند که از دو قطعه تشکيل شده بود. يکی بلند و تا مچ پا و بدون آستين که ( گاندورا ) نامش بود و پوشش دوم که روی آن ميیپوشيدند با آستين‌های بلند و فراخ و پيراهنی که به آن متصل مي گرديد. مرد و زن همواره با پيراهن، شلوار مي‌پوشيدند.

امیدواریم که مقاله پوشاک اروپا مورد توجه شما خواننده محترم قرار گرفته باشد ، باعث افتخار ما می باشد اگر از بخش فروشگاه ماسیا برند تولید کننده زیورآلات صدفی و جواهرات صدفی در ایران دیدن نمائید .

به پیج اینستاگرام ماسیا بپیونید . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد