پیشگیری از چاقی

پیشگیری از چاقی

پیشگیری از چاقی، چاقی واژه ای است که وزن زیادی را در همه جوامع بشری تحمل می کند. در جوامع مختلف نگاه های متفاوتی به چاقی بخصوص برای خانم ها دارند. اما در نظر سازمان های جهانی شکل و ظاهر اهمیتی ندارد و آنچه که مهم است سلامتی انسان است. لذا در مقاله علل درمان و پیشگیری از چاقی می خواهیم در مورد رکن اساسی زندگی یعنی سلامتی و کمک به جلوگیری از چاقی کنیم. با ماسیا همراه باشید.

ملاک ارزیابی برای چاقی چیست؟ این سوال را تاکنون از خود پرسیده اید و یا به آن فکر کرده اید؟ چاقی عموما با استفاده از اندازه گیری شاخص توده بدن یا همان MBI ارزیابی می شود. با این شاخص که توسط آدولف کوتله بنیان گذاری شد می توان محدوده وزنی ایده آل را شناسایی و همین طور به کاهش وزن و یا افزایش وزن پی برد.

برای محاسبه شاخص وزن فقط کافیه گام به گام با هم پیش برویم. ابتدا وزن خود را به کیلوگرم محسابه کنید سپس اندازه قد خود را به توان ۲ برسانید سپس وزن خود را تقسیم بر عدد حاصل از توان قد خود کنید.

اگر عدد به دست آمده برای شما بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ بود یعنی نرمال هستید

اگر عدد به دست آمده کمتر از ۱۸٫۵ بود یعنی کمبود وزن دارید

اگر عدد بدست آمده ۲۵ تا ۲۹٫۹ بود یعنی اضافه وزن دارید

اگر ۳۰ و بیش تر شد یعنی چاق هستید

اگر شما چاق باشید سه تعریف و سه دسته بندی برای شما به شرح زیر ایجاد می گردد.

اگر ۳۰ تا ۳۴٫۹ هستید یعنی چاقی کلاس ۱ دارید

اگر ۳۹٫۹ تا ۳۵ هستید یعنی چاقی کلاس ۲ یا شدید دارید

و بیش تر از آن یعنی چاقی مفرط دارید

پرخوری و پیشگیری از چاقی

دو عامل اساسی پرخوری و نداشتن تحرک کافی از عوامل اصلی چاقی محسوب می گردد و بقیه عوامل از جمله ژنتیک، داشتن سندرم کوشینگ که به خاطر افزایش هورمون کوتیزول بوجود می آید و همین طور مصرف داروهای استروئید یا ضد افسردگی، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان و غیره اشاره کرد.

به یاد داشته باشید اگر به عنوان یک مادر و یا پدر چاق هستید احتمالا فرزند شما هم ۸۰ درصد چاق خواهد بود و اگر فقط پدر یا مادر چاق باشد این احتمال به ۵۰ درصد کاهش می یابد.

پیشگیری از چاقی

اما چاقی مفرط چیست؟ طبق اطلاعات بدست آمده از سازمان های بهداشت جهانی زمانیکه توده چربی در بدن به مقداری بالاتر از حد تعیین شده برسد به آن چاقی مفرط گوییم که در نگاه اول شما انسانی را خواهید دید که دارای اضافه وزن بیش از حد است.

اطلاعاتی که از کتابخانه مرکزی آمریکا بدست آورده این نشان می دهد افرادی که ۴۵ کیلوگرم بیش از حد معمول و ایده آل خود وزن دارند به بیماری چاقی مفرط مبتلا هستند که در اثر عوامل متعددی ایجاد می شود البته نکته مهم در مورد این بیماری استفاده درست از واژه ها است بطوریکه بجای چاقی مفرط باید وزن ناسالم را برای آن تعریف کنیم البته که وزن ناسالم باید از کودکی کنترل شود.

جلوگیری از چاقی یعنی جلوگیری از مریضی

سازمان بهداشت جهانی، چاقی کودکان را یکی از جدی ترین چالش های قرن ۲۱ نام گذاری کرده است. شیلا پرزکولون متخصص غدد کودکان می گوید: وزن ناسالم باعث تشدید و ایجاد کننده بیماری دیابت نوع ۲ و همچنین بیماری های قبلی خواهد شد.

افزایش کلسترول و فشار خون بالا باعث سکته مغزی و یا قلبی خواهد شد و پایه گذار سرطان خواهد بود و در کمترین حالت این بیماری منجر به اضطراب و افسردگی خواهد شد.

تحقیقات بدست آمده در سال ۲۰۱۶ نشان داد که بیش از ۳۴۰ میلیون انسان در رنج سنی ۵ تا ۱۹ سال و در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۸ میلیون کودک زیر ۵ سال دارای اضافه وزن و چاقی بودند.

والدین کودکانی که دچار چاقی هستند امکان دارد علائم هشدار دهنده را تشخیص ندهند بخصوص اگر خودشان نیز دارای اضافه وزن باشند. این علائم از نظر بصری طوری است که وزن کلی بیمار در حال افزایش است البته امکان دارد بصورت ناگهانی نیز افزایش وزن مشاهده شود.

چیزی که ما آنرا چاقی مرکزی می نامیم با افزایش چربی دور شکم آغاز می شود و دارای علائمی مثل دیابت یا افزایش ادرار را مشاهده کنید که این زنگ خطری برای مراجعه به یک پزشک است.

عادت های نادرست زندگی مثل نوشیدنی های شیرین، نوشابه ها، عدم مصرف کافی میوه و سبزیجات، غذا خوردن در اواخر شب، خوردن وعده های متعدد و بدون برنامه و همین طور عدم ورزش کردن در کودکان و تمرکز بیش از حد روی وسایل دیجیتال مثل گوشی، کامپیوتر و غیره که باعث یکجانشینی خواهد شد از عوامل مهم چاقی محسوب می گردد.

مدت زمان چاقی؟

اگر افزایش وزن زیر ۵ سالگی شروع شد امکان دارد ژنتیکی باشد یا به طور مثال طبق تحقیقات انجمن دیابت آمریکا اگر مادر کودک به دیابت بارداری مبتلا باشد کودک در معرض تولد با وزن بالا یا دیبات نوع ۲ است.

خیلی ها فکر می کنند وقتی چاق هستند دیگر باید بسوزند و بسازند! اما چاقی لازم نیست به عنوان یک بیماری دائم شناخته شود، ذهن خود را تنظیم کنید و بگویید نه من می توانم آنرا تغییر دهم.

درمان و جلوگیری از چاقی در وب سایت ماسیا

چند راه خیلی ساده برای این کار وجود دارد، یک تحرک کافی و ورزش منظم در طول روز، دوم مصرف مقادیر بیش تر میوه و تغییر رژیم غذایی که اگر توسط پزشک متخصص صورت گیرد نتیجه بهتر و درست تری حاصل خواهد شد.

باید برای کاهش وزن زمان بگذارید وقتی شما در حال وزن کم کردن هستید شاید بصورت بصری خیلی از فاکتور ها را مد نظر نگیرید مثلا اگر فشار خون شما در حال بهبود است یا مثلا سطح کلسترول شما کاهش پیدا کرده است به معنی حرکت درست در مسیر مشخص است.

به این نکته خیلی توجه کنید

یک نکته خیلی خیلی ظریف به شما خواهم گفت که شاید در خیلی از مقالات با موضوع مشابه به آن اشاره نشده است. وقتی وارد فروشگاه زنجیره ای یا سوپر مارکت می شوید حتما روی محصولات را نگاه کنید. روی هر محصول یک جدول از ارزش غذایی و مقدار قند، چربی، چربی ترانس و غیره درج شده است که با رنگ های قرمز به معنی زیاد، سبز به معنای ۰ یا خیلی کم و زرد به معنی متوسط اشاره دارد.

خیلی از موادی که ما مصرف می کنیم فارق از اینکه کم چرب یا پرچرب هستند دارای اسید چرب ترانس هستند به طور مثال لبنیات! بله شیر، ماست، پنیر، خامه و بدترین آنها کره همه دارای اسید چرب ترانس هستند که اگر دقت نکنید اندک اندک مقداری اسید چرب ترانس که مضرترین چربی محسوب می شود و غیر قابل اشباع هست در رگ های شما رسوب می کند. در میان کارخانه های تولید لبنیات هنوز هم لبنیات بدون اسید چرب ترانس وجود دارد حتما به این موضوع دقت کنید و از برند هایی خرید کنید که اسید چرب آنها صفر است.

اگر بزرگسال هستید حداقل باید در هفته ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه ورزش کنید مثل پیاده روی تند، تنیس و غیره یا ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه آهسته بدوید یا دوچرخه سواری کنید.

برای کودکان ۶ تا ۷ سال ۱ ساعت فعالیت شدید در طول روز توصیه می شود البته که چاقی در زنان و مردان کاملا متفاوت و درمان متفاوتی را می طلبد. امیدواریم مقاله علل درمان و پیشگیری از چاقی برای شما خواننده محترم مفید بوده باشد. در ادامه توصیه می کنیم از بخش فروشگاهی ماسیا اولین برند تولید کننده زیورآلات و جواهرات صدف مردانه و زنانه دیدن کنید. ما تضمین خواهیم کرد که زیورلات منحصربفرد شما خواهد بود و هرگز قابل تکرار نخواهد بود.

به اینستاگرام ماسیا بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد