گوهر

گوهر

گوهر ، از بین گوهرها و سنگ های گرانبها که در موزه ها ، گوهرفروشی ها و نزد افراد وجود دارد ، کمتر گوهری را میتوان یافت که بر روی آن کار نشده باشد . به طور کل از میان سنگ ها و کانی های گرانبها فقط چند سنگ و کانی محدود وجود دارند که در شکل اولیه خود بدون تراش می توانند زیبایی و جذابیت خود را نشان دهند وگرنه به طور کلی همه سنگ ها و کانی های گرانبها باید تراش داده شوند تا قابلیت خود را نشان دهند.

گوهر

بعضی از سنگ های نیمه قیمتی گاه بر اثر تراش و هنر دستی معماران آن چنان جذابیت و زیبایی پیدا میکنند که باور کردن آن را نسبت به سنگ ابتدایی دشوار می کند . شکل ، اندازه طبیعی همچین ناخالصی که عموما همراه سنگ ها و کانی ها گرانبها وجود دارد و همچنین چگونگی استخراج آنها ممکن است نمود واقعی و ارزش ذاتی و زیبایی طبیعی آنها را مخفی نگه دارد .

انواع تراش گوهر های گرانبها :

تراش کابوشن دامله یا گنبدی

تراش تخت

تراش فست

تراش فانتزی

تراش هنری

تراش کابوشن ، دامله یا گنبدی :

تراشی است که بصورت نیم کره که با قاعده های دایره و بیضی انجام میشود و بیش ترین کاربرد را جهت نگین انگشتر دارد و در این طرح سنگ هایی مثل عقیق و یا فیروزه در ایران بسیار پر طرفدار است .

تراش تخت :

تراشی است که بصورت مسطح با ضخامتی بین ۱ تا ۳ میلیمتر در شکل های مختلف دایره و بیضی و انواع چند ضلعی مثل مربع و مستطیل و .. انجام میشود و کاربرد آن در انواع زیورالات است . در این طرح سنگ های مثل انیکس یا عقیق سیاه پرطرفدار است .

تراش فست :

تراش فست تراشی می باشد که اصطلاحا در ایران انرا پخ زنی می گویند و مربوط است به سنگ های بلورین مانند الماس ، زمرد ، آمیتیست که با طرح هایی با نام های برلیان ، مارکیز ، فلامک ، باگت ، اوال و .. انجام میگردد و با مثلث های زیبا و درخشنده ای که در این طرح ها بر روی سنگ ها ایجاد میشوند بیننده را به یاد هنر آینه کاری می اندازند .

تراش فانتزی :

تراش فانتزی تراشی است که برگرفته از طرحهایی آشنای عموم مانند اشک ، قلب ، ستاره ، ماه ، خورشید . غیره که به شکل های دفرمه و سلیقه ای هر هنرمند تراشنده انجام میشوند و بیش ترین مصرف آن بصورت گردبند ، گوشواره مورد استفاده علاقه مندان قرار می گیرد و برای این گونه طرح ها از همه گونه سنگ ها با رنگ هایی هماهنگ با موضوع تراش استفاده می شود .

تراش هنری :

تراش هنری شامل طرح هایی پیچیده و پرکار می باشد که شامل گل ها و تندیس ها می شود . و هنر تراشنده با اقتباس از طبیعت و یا طراحی نوین خود به شیوه های ابداعی در به کارگیری ابزارالات در فرم های تراش آثار خود بوجود می آورد و همه گونه سنگ های قیمتی نسبت به نیاز سوژه هنرمند تراشنده مورد استفاده قرار می گیرد . امید است مقاله گوهر و هنر مورد استفاده عزیزان بوده باشد . ماسیا برند تولید کننده زیورآلات و جواهرات صدفی بهترین ها را برای شما آرزومند است .

به پیج اینیستاگرام ماسیا بپیوندید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رکاب فارسی را در گوگل جستجو کنید. در این فروشگاه انواع پایه انگشتر ها را میتوانید سفارش دهید
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد