021 - 91 01 13 28
تهران - بلوار اندرزگو - سلیمانی - پلاک 5

گوهر

گوهر

گوهر ، از بین گوهرها و سنگ های گرانبها که در موزه ها ، گوهرفروشی ها و نزد افراد وجود دارد ، کمتر گوهری را میتوان یافت که بر روی آن کار نشده باشد . به طور کل از میان سنگ ها و کانی های گرانبها فقط چند سنگ و کانی محدود وجود دارند که در شکل اولیه خود بدون تراش می توانند زیبایی و جذابیت خود را نشان دهند وگرنه به طور کلی همه سنگ ها و کانی های گرانبها باید تراش داده شوند تا قابلیت خود را نشان دهند.

گوهر

بعضی از سنگ های نیمه قیمتی گاه بر اثر تراش و هنر دستی معماران آن چنان جذابیت و زیبایی پیدا میکنند که باور کردن آن را نسبت به سنگ ابتدایی دشوار می کند . شکل ، اندازه طبیعی همچین ناخالصی که عموما همراه سنگ ها و کانی ها گرانبها وجود دارد و همچنین چگونگی استخراج آنها ممکن است نمود واقعی و ارزش ذاتی و زیبایی طبیعی آنها را مخفی نگه دارد .

انواع تراش گوهر های گرانبها :

تراش کابوشن دامله یا گنبدی

تراش تخت

تراش فست

تراش فانتزی

تراش هنری

تراش کابوشن ، دامله یا گنبدی :

تراشی است که بصورت نیم کره که با قاعده های دایره و بیضی انجام میشود و بیش ترین کاربرد را جهت نگین انگشتر دارد و در این طرح سنگ هایی مثل عقیق و یا فیروزه در ایران بسیار پر طرفدار است .

تراش تخت :

تراشی است که بصورت مسطح با ضخامتی بین ۱ تا ۳ میلیمتر در شکل های مختلف دایره و بیضی و انواع چند ضلعی مثل مربع و مستطیل و .. انجام میشود و کاربرد آن در انواع زیورالات است . در این طرح سنگ های مثل انیکس یا عقیق سیاه پرطرفدار است .

تراش فست :

تراش فست تراشی می باشد که اصطلاحا در ایران انرا پخ زنی می گویند و مربوط است به سنگ های بلورین مانند الماس ، زمرد ، آمیتیست که با طرح هایی با نام های برلیان ، مارکیز ، فلامک ، باگت ، اوال و .. انجام میگردد و با مثلث های زیبا و درخشنده ای که در این طرح ها بر روی سنگ ها ایجاد میشوند بیننده را به یاد هنر آینه کاری می اندازند .

تراش فانتزی :

تراش فانتزی تراشی است که برگرفته از طرحهایی آشنای عموم مانند اشک ، قلب ، ستاره ، ماه ، خورشید . غیره که به شکل های دفرمه و سلیقه ای هر هنرمند تراشنده انجام میشوند و بیش ترین مصرف آن بصورت گردبند ، گوشواره مورد استفاده علاقه مندان قرار می گیرد و برای این گونه طرح ها از همه گونه سنگ ها با رنگ هایی هماهنگ با موضوع تراش استفاده می شود .

تراش هنری :

تراش هنری شامل طرح هایی پیچیده و پرکار می باشد که شامل گل ها و تندیس ها می شود . و هنر تراشنده با اقتباس از طبیعت و یا طراحی نوین خود به شیوه های ابداعی در به کارگیری ابزارالات در فرم های تراش آثار خود بوجود می آورد و همه گونه سنگ های قیمتی نسبت به نیاز سوژه هنرمند تراشنده مورد استفاده قرار می گیرد . امید است مقاله گوهر و هنر مورد استفاده عزیزان بوده باشد . ماسیا برند تولید کننده زیورآلات و جواهرات صدفی بهترین ها را برای شما آرزومند است .

به پیج اینیستاگرام ماسیا بپیوندید ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواهرات لوکس منحصر بفرد و غیر قابل تکرار
    ارسال
    با وارد کردن ایمیل خود از آخرین اخبار ماسیا اطلاع پیدا خواهید کرد